Na budově věznice v Leopoldově bude odhalena tabule biskupu Gojdičovi

Bratislava – V pondělí 25. května bude na budově Ústavu pro výkon trestu odnětí svobody v Leopoldově odhalena pamětní tabule prešovskému biskupu Pavlu Petru Gojdičovi, který byl vyznamenán titulem Spravedlivý mezi národy. Na své stránce o tom informuje TK KBS.

Pamětní tabuli v Leopoldově v 9:30 slavnostně odhalí prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak, místopředseda Ústředního svazu židovských náboženských obcí v ČR Igor Rintel a předseda Národní rady SR Boris Kollár. Při odhalování tabule budou i předseda Trnavského samosprávného kraje Jozef Viskupič a rektor Trnavské univerzity René Bilík.

V tentýž den, 25. května od 14:00 bude probíhat online konference o životě biskupa Gojdiče a o dialogu mezi křesťany a židovskou komunitou. Vystoupí zde renomované osobnosti ze Slovenska a zahraničí. Úvodní proslov pronese kardinál Kurt Koch, předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů.

Konference bude v přímém přenosu vysílána na facebookové stránce Židé na Slovensku. Obě akce jsou výsledkem intenzivní spolupráce Ústředního svazu židovských náboženských obcí v ČR a křesťanských církví na Slovensku.

Před sedmdesáti lety se uskutečnil tzv. Prešovský sobor. Tehdejší státní moc ním na dlouhé roky zakázala řeckokatolickou církev. Barbarsky tím pošlapala svobodu myšlení, svědomí, náboženského vyznání a víry. Mnozí řeckokatoličtí kněží a biskupové skončili v leopoldovském vězení.

Mezi nimi byl i biskup Pavel Peter Gojdič, který v něm před šedesáti lety zemřel. I v přísně střeženém vězení, v ponuré atmosféře začátku ohavných padesátých let zůstal biskup Gojdič věrný svým hodnotám. Právě ty mu nedaly pasivně se dívat na tragický osud slovenských Židů ve válečných časech.

Svou nebojácnou činností mnohé zachránil. Za to získal in memoriam prestižní titul udělovaný zachráncům Židů – Spravedlivý mezi národy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 22. května 2020  Foto: Wikimedia Commons – biskup Gojdič

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář