Na ekumenickou duchovní obnovu do Vatikánu došli znepřátelení konkurenti z Jižního Súdánu

ŘÍM – Po dobu pěti let z nich byli nepřátele, ale konflikt v Jižním Súdánu skončil instalací jednoho z nich do úřadu prezidenta a z druhého se stal místopředseda Jižního Súdánu.

Ve dnech 10. – 11. dubna budou Salva Kirr Mayardit a Riek Machar Teny Dhurgon hosty hlavy katolické a anglikánské církve ve Vatikánu, kde se zúčastní ekumenické duchovní obnovy, informuje stránka CRUX.

Pro 400 000 lidí, kteří v konfliktu zemřeli, přijde jejich smíření příliš pozdě. Pro papeže Františka a arcibiskupa Justina Welbyho z Canterbury však tato úmrtí ospravedlňují nasazení veškeré politické a náboženské snahy, aby tato mírová dohoda vytrvala na rozdíl od více než tuctu předchozích dohod.

Dva náboženští vůdci budou hostit politické představitele z Jižním Súdánu v Santa Martě ve Vatikánu, který František nazývá domovem od počátku svého pontifikátu.

V roce 2013 Kirr obvinil Machara, svého bývalého náměstka, z přípravy převratu, který vedl k občanské válce. Nakonec Taban a Machar také bojovali proti sobě, poznamenává CRUX.

V září obě strany podepsaly dohodu o rozdělení moci a vyzvaly hlavní soupeřící frakce, aby shromáždily, zkontrolovaly a vycvičily své příslušné síly a sjednotily je do národní armády před vytvořením vlády jednoty.

Zastupování církevních autorit v zemi se účastní také osm členů Rady církví Jižního Súdánu.

František a Welby už léta plánují ekumenickou cestu do Jižního Súdánu, ale konflikt tomu dosud bránil. Vatikánský ministr zahraničí kardinál Pietro Parolin nedávno řekl novinářům, že existuje „opatrný optimismus“ o papežově návštěvě v blízké budoucnosti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-   Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář