Na hrad Lipnice nad Sázavou se vrátí bible z roku 1421, vystavená bude v létě

Lipnice nad Sázavou (Havlíčkobrodsko) – Na hrad Lipnice nad Sázavou se po 600 letech vrátí Lipnická bible. Středověký rukopis byl v Lipnici dokončený v roce 1421. Nyní je v majetku washingtonského Muzea bible. Na výstavě Příběh Lipnické bible, kterou připravil Spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého v Okrouhlici, bude k vidění od 26. června do 30. srpna. V tiskové zprávě to za spolek uvedl Jiří Sedlák.

Výstava bude instalovaná ve druhém patře Thurnovského paláce. Biblí budou moci návštěvníci listovat virtuálně díky dotykovému displeji. Součástí výstavy budou i informace o okolnostech vzniku textu.

„Lipnická bible, dosud málo známý latinský rukopis uložený v USA, je tichým svědkem neklidného času husitských válek. Jeho unikátnost spočívá nejen ve stáří, ale také v tom, v jak zachovalém stavu je,” řekl Ladislav Langpaul ze Spolku Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého. „Bible obsahuje nejen výtvarný doprovod, ale i množství osobních poznámek, jak text vykládat v tehdejších diskusích mezi katolíky a kališníky. S velkou pravděpodobností ji v době husitských válek užívaly obě znepřátelené strany, takže knihu můžeme i v současné době brát jako symbol inspirující smíření v Čechách,” řekl Langpaul.

Po skončení hlavní turistické sezony bude originál Lipnické bible vystaven od 1. do 15. září v Zrcadlové síni Klementina v Praze.

Vedle výstavy připravuje pořádající spolek vydání rozsáhlé monografie Lipnická bible. Štít víry v neklidných časech pozdního středověku. Společně s Lucií Doležalovou a Karlem Pacovským se na ní podílelo dalších 16 autorů. Monografie shrnuje výzkum o Lipnické bibli i širší kontext jejího vzniku. Vyjde 26. června. Její vydání lze podpořit prostřednictvím portálu HitHit.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. května 2021 Foto: HitHit.com – Lipnická bible

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář