Na kopci Vinice u Kolína vyroste stromová kaple, zřejmě i s křížovou cestou

Kolín – Vítězný návrh architektonické soutěže pro kopec Vinice u Kolína začal Kolín proměňovat do podoby projektu. Vybudování stromové kaple na kopci, který býval v letech 1968 až 1993 skládkou, chce město financovat ze sponzorských peněz. Náklady by neměly přesáhnout 1,5 milionu korun, řekl ČTK starosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín). U zrodu myšlenky na umělecké dílo na kopci byl rovněž farář kolínské katolické farnosti Ján Halama, který by nové dílo rád spojil s křížovou cestou.

„Nedávno proběhla schůzka mezi městem a vítězným architektem, aby návrh dopracoval do fáze projektu, a náš architekt to začal připravovat,“ uvedl Kašpar. Město uvažuje i nad možností budovat stromovou kapli zároveň s křížovou cestou, na kterou má kaple na kopci navazovat.

SOUVISEJÍCÍUkrajinské běženkyně pekly ve Štolmíři na Kolínsku velikonoční pasku

Do soutěže, kterou vyhlásilo město v roce 2019, se přihlásili autoři se 37 návrhy. Vítězný od brněnského architekta Františka Nováka počítá s vysázením stromové kaple. „Nejsem místní, ale na vyhlášení soutěže mě tenkrát asi nejvíce zaujalo, že se jedná o kopec bez stromů, symbolicky je tam tím návrhem zkusíme vrátit zpět,“ řekl ČTK Novák. Kořeny stromů by neměly narušit izolační vrstvu bývalé skládky, proto je potřeba navézt na místo zeminu a vytvořit další kopec o průměru zhruba 40 metrů, na který povede cesta. Do budoucna by kaple mohla sloužit k meditaci.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Pořádali jsme tam několik akcí, například křížové cesty v postní době, mši svatou, různá setkávání, částečně jsme debatu o duchovním rozměru toho místa vlastně vyprovokovali,“ sdělil ČTK Halama. V každém regionu je podle něj místo, které má duchovní rozměr, na Kolínsku ale chybí. Samostatné návrhy na křížovou cestu se mezi soutěžními návrhy objevily také.

Kopec Vinice vysoký 248 metrů se nachází na okraji Kolína směrem na Ovčáry. Jde o bývalou skládku, která byla v 90. letech zapouzdřena a asanována. Skládka byla na Vinici na ploše 48.000 metrů čtverečních do roku 1993. Sloužila pro komunální odpad z Kolína. Dnes je zde vyhlídkové místo s lavičkou a přístřeškem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář