Ukrajinské běženkyně pekly ve Štolmíři na Kolínsku velikonoční pasku

Štolmíř – Stovka pravoslavných věřících, zejména ukrajinských běženkyň z Českého Brodu a okolí, začala ve čtvrtek ve Štolmíři u Českého Brodu s přípravou na Velikonoce. U místního kostela sv. Havla se sešly desítky věřících ke svěcení pasky a dalších tradičních ukrajinských velikonočních pokrmů. Ráno Ukrajinky zadělaly zhruba na 100 kusů tradičního pečiva, které pak společně pekly v místní chlebové peci. Za sdružení M’am’aloca, které se na organizaci podílí, to ČTK sdělil Jiří Stuchl.

„Paska je podobná našemu mazanci z kynutého těsta, muselo se tedy zadělat hned brzy ráno a kolem poledne jsme začali péct,“ uvedl Stuchl. Chlebovou pec ve Štolmíři postavili místní v roce 2013 jako repliku barokní veřejné obecní pece z pálených cihel. Pravidelně zde pořádají veřejné pečení, nejčastěji chleba. Ve Štolmíři se dnes podával vegetariánský boršč a lívance, děti zdobily kraslice.

SOUVISEJÍCÍSRC naléhá na patriarchu Kirilla, aby „zakročil a veřejně požádal o příměří“

Pasky posvětil duchovní správce pravoslavné obce z nedalekého Mochova Mykola Ončulenko. Podle něj se k pravoslavným bohoslužbám v chrámu sv. Apoštola Bartoloměje v Mochově schází až 800 věřících, často musí stát venku, protože dovnitř se nevejdou.

V Českém Brodě je podle údajů ministerstva vnitra registrováno 222 ukrajinských uprchlíků. Část bydlí v soukromí, pro 54 z nich zajistilo město ubytování na internátě v městské části Liblice. „Právě připravujeme další ubytování pro zhruba 70 lidí v prostorách veterinární nemocnice,“ sdělil ČTK starosta Českého Brodu Jakub Nekolný (ODS).

Na Ukrajině převládá pravoslavné vyznání. Pro pravoslavné jsou Velikonoce největším svátkem v roce a podobně jako katolíci dodržují před Velikonocemi půst. Oproti katolickým Velikonocům jsou ty pravoslavné o týden posunuty, vyvrcholí tedy v neděli.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář