Na okupovaném území Ukrajiny se evangelikálové stávají terčem pronásledování

Křesťané na Ukrajině čelí mučení, ničení svých kostelů a dalším hrůzám ze strany ruských sil, tvrdí řada obhájců svobody náboženského vyznání, kteří vyzvali republikánské představitele, aby si všimli jejich těžké situace. 

Dr. Richard Land, bývalý prezident Komise pro etiku a náboženskou svobodu, se v dopise adresovaném předsedovi Sněmovny reprezentantů Mikeu Johnsonovi připojil k několika obhájcům a požádal Johnsona, aby při zvažování podpory Ukrajiny pamatoval na pronásledované křesťany. 

SOUVISEJÍCÍ “Ne svatá, ale ďábelská.“ Představitelé ukrajinských církví kritizují prohlášení patriarchy Kirilla 

Podle dopisu ruská vláda křesťanům ubližuje tím, že je mučí a násilně zbavuje pastory jejich funkcí. Autoři dodávají, že ruští vojáci se zaměřují na baptistické pastory v důchodu, o nichž se domnívají, že nejsou „proruští“ a které podezřívají z podpory Západu. Land, který je zároveň výkonným redaktorem listu The Christian Post, a další obhájci náboženské svobody v dopise poznamenávají, že v ukrajinském městě Melitopol nezůstala žádná baptistická modlitebna. 

„Přejeme si mír. Ale ještě více si přejeme mír, který je založen na zásadách spravedlnosti,“ stojí podle Christian Post v dopise. „Náš Bůh je dokonale spravedlivý a zároveň je původcem dokonalého míru.“ 

„Vážíme si vašeho vedení, modlíme se za vaši moudrost a odvahu při zvažování podpory Ukrajiny,“ uzavírá dokument. 

Steven Moore, který od začátku války působí na Ukrajině a dodává pomoc, upozornil, že zacházení s křesťany ze strany ruských sil je nedostatečně zmiňovanou hrozbou.

V rozhovoru pro CP Moore uvedl, že se opakovaně setkal s ukrajinskými křesťany, kteří mu vyprávěli o svém pronásledování ze strany ruských sil. Při poskytování humanitární pomoci na Ukrajině se Moore setkal s mužem jménem Viktor, křesťanem, který kdysi působil jako evangelikální pastor. 

„Jestli něco víte o evangelikálních křesťanech na Ukrajině, tak to, že o své víře hovoří mimořádně otevřeně,“ řekl Moore.

Viktor zakladateli neziskové organizace řekl, že byl během ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou v roce 2014 držen více než 20 dní v zajetí a mučen elektrickými paralyzéry. Zmínil se o tom, že se z něj během mučení ruský pravoslavný kněz pokoušel vyhnat démony, kteří v něm údajně sídlili kvůli tomu, že je evangelikál. 

Díky přátelství s Viktorem se Moore začal setkávat s dalšími křesťany, kteří čelili pronásledování. Další Mooreův přítel, Mark Sergejev, je pastorem mládeže Melitopolské křesťanské církve, kterou ruské síly v roce 2022 zakázaly. Ve stejném městě byli účastníci baptistického sboru Milost podrobeni snímání otisků prstů poté, co ruští vojáci v plné bojové výstroji přerušili bohoslužbu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 11. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – Melitopol

Tags: ,,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář