Křesťan dnes

Na podporu hospice na sv. Kopečku se chystá druhý benefiční koncert

Olomouc – Na podporu olomouckého hospicu na Svatém Kopečku, jediného svého druhu v Olomouckém kraji, se chystá další benefiční koncert. Uskuteční se 8. prosince v podání Tria Martinů, které zahraje v prostorách Arcibiskupského paláce. Jeho výtěžek půjde na provoz tohoto zařízení, které bylo založeno v roce 2002, řekla ČTK ředitelka zařízení Marta Šťastná. V listopadu jej podpořil svým vystoupením Jiří Pavlica & Hradišťan.

„K chystanému benefičním koncertu na podporu hospice bude výtěžek věnován na podporu zajištění paliativní péče klientů hospice na svatém Kopečku, kteří se nacházejí v preterminální či terminální fázi života. Tato podpora z koncertů nám velmi pomáhá zvládnout zvýšené náklady v tomto nejistém období. Moc si vážíme pomoci mnoha lidí, jsme vděční, že tak pomáháme společně a že na to nejsme sami,“ uvedla Šťastná.

SOUVISEJÍCÍOlomoucký hospic chystá benefiční koncert, oslaví jím 20 let vzniku

Benefiční koncert bude pod záštitou pomocného biskupa olomoucké arcidiecéze Antonína Baslera, uskuteční se ve čtvrtek od 19:00 hodin v Arcibiskupském paláci. Slavnostní dvoranou se rozezní klavírní trio č. 3 c moll od Ludwiga van Beethovena a klavírní trio g moll od Bedřicha Smetany. Na housle při této benefici zahraje Pavel Šafařík, na violoncello Jaroslav Matějka a Petr Jiříkovský usedne za klavír. Vstupné koncertu je dobrovolné.

Listopadový benefiční koncert v podání Jiřího Pavlici a Hradišťanu se uskutečnil v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku a stal se zároveň oslavou 20. výročí založení tohoto zařízení. „Kasičky z benefičního koncertu Hradišťanu již byly rozpečetěny a výtěžek činil krásných 44.000 korun, za což všem podporovatelům a dárcům moc děkujeme. Výtěžek z prodeje lístků po odečtení nákladů činí zhruba 40.000 korun,“ doplnila ředitelka. Dodala, že výtěžek z tohoto koncertu podpoří nákup antidekubitních matrací do polohovacích postelí pro klienty a pomůže financovat zvýšené náklady na energie.

Hospic byl zřízen Arcidiecézní charitou Olomouc v bývalém poutním domě na Svatém Kopečku u Olomouce, otevřen byl 28. listopadu 2002. Oprava rozlehlého objektu ze 17. století stála kolem 50 milionů korun. Zřídit hospic byla myšlenka olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera. V hospici je 30 lůžek ve 24 pokojích. Poslední dobou se kapacita pohybuje kolem 20 až 25 lidí, ale výjimkou není ani čekání v pořadníku. O klienty se stará 50 zaměstnanců, dalších 50 má smlouvu dohodou, dodala ředitelka hospice.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – Svatý Kopeček

Exit mobile version