Olomoucký hospic chystá benefiční koncert, oslaví jím 20 let vzniku

Olomouc – Olomoucký hospic na Svatém Kopečku, jediný svého druhu v Olomouckém kraji, chystá v úterý příští týden benefiční koncert. Jeho výtěžek půjde na provoz tohoto zařízení, které bylo založeno v roce 2002, řekla ČTK ředitelka zařízení Marta Šťastná. Koncert se uskuteční v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, k 20. výročí založení hospice vystoupí Jiří Pavlica & Hradišťan. Kapacita koncertu je až 400 lidí, doplnila Šťastná.

„Návštěvníci koncertu podpoří dostupnost a kvalitu hospicové péče. V této těžké a turbulentní době je velmi těžké zajistit finance na provoz takového zařízení. A my chceme být nadále otevření pro potřebné a pro jejich rodiny, abychom nemuseli nic omezovat,“ uvedla k využití výtěžku koncertu ředitelka.

Podle Šťastné i toto ojedinělé zařízení v Olomouckém kraji doplácí na současnou nejistotu i energetickou krizi. „Dopadá na nás nejistota, včetně energetických věcí. Sociální oblast byla dodatečně dofinancována, ale zdravotní oblast je financována nedostatečně. Chceme mít personál stabilní a vyškolený, pokud lidé nebudou dostatečně ohodnoceni, nebudou tady moci pracovat, když neutáhnou své běžné rozpočty kvůli zdražování. Hledáme proto dárce a způsoby, jak si personál ponechat, aby zde mohli pracovat odborníci,“ doplnila ředitelka.

SOUVISEJÍCÍHradecká oblastní charita dostane od kraje pozemek ve Stěžerách pro nový hospic

Hospic byl zřízen Arcidiecézní charitou Olomouc v bývalém poutním domě na Svatém Kopečku u Olomouce, otevřen byl 28. listopadu 2002. „Hospic na Svatém Kopečku se věnuje lidem v závěrečné fázi života. Poskytujeme paliativní a sociální péči a je pro nás velmi důležité, aby lidé netrpěli bolestí,“ doplnila Šťastná.

Zřídit hospic byla myšlenka olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera. V hospici je 30 lůžek ve 24 pokojích. Jde o 18 jednolůžkových pokojů s přistýlkou pro příbuzného a šest dvoulůžkových pokojů. Poslední dobou se kapacita pohybuje kolem 20 až 25 lidí, ale výjimkou není ani čekání v pořadníku. O klienty se stará 50 zaměstnanců, dalších 50 má smlouvu dohodou, dodala ředitelka hospice.

Oprava rozlehlého objektu ze 17. století pod bazilikou, kde má zařízení své zázemí, stála kolem 50 milionů korun. Arcidiecézní charita Olomouc si tehdy vzala na výstavbu desetimilionový úvěr. Na stavbu hospice uvolnilo ministerstvo zdravotnictví téměř 28 milionů korun. Další peníze dala švýcarská charita, 50 měst z Olomouce a okolí, soukromé firmy a další dárci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – Svatý Kopeček

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář