Na tradiční setkání ve Velehradě dorazilo asi 40 vozíčkářů

Velehrad – Do Velehradu na Uherskohradišťsku dorazilo letos na setkání asi 40 vozíčkářů. Zatímco v minulých letech mezi nimi byli i účastníci ze zahraničí, tentokrát jsou vzhledem k epidemiologické situaci pouze z tuzemska. Ve srovnání s loňskem jich je asi třetina. Účastníci přijeli z Plzně, Pardubic, Prahy, Olomouce nebo Brna, řekl dnes ČTK Michal Umlauf z Maltézské pomoci, která setkání organizuje.

Akce se koná podvacáté, potrvá do neděle. Setkání vozíčkářů bývá 4. a 5. července součástí cyrilometodějských Dnů lidí dobré vůle. Letos je tomu však kvůli pandemii nového typu koronaviru jinak a koná se samostatně o týden později. Lidem se zdravotním postižením nabízí možnost pobavit se a navázat nová přátelství. „Pro naše účastníky je to něco mimořádného. Dostat se ať už ze svého zařízení, kde jsou dlouhodobě ubytovaní, nebo i ze svého rodinného prostředí, kde jsou zase určitým způsobem znevýhodněni nebo handicapováni. Takže každý zážitek nebo každá akce, která se koná nad rámec toho běžného, je vždycky velmi vítaná,“ uvedl Umlauf.

O vozíčkáře se ve Velehradě stará zhruba 40 dobrovolníků. Dnes dopoledne absolvovali vzdělávací kurz. Učili se základní ošetřovatelské úkony, ovládání vozíčků či komunikaci s postiženým. „Situace kolem koronaviru se dotkla některých účastníků z pobytových zařízení sociálních služeb. V některých ještě mají omezení a nemohli se tedy sem dostavit. Jsou to třeba skupinky z Ostravska, které k nám tradičně jezdí,“ řekl Umlauf.

Pro vozíčkáře je na dnešní večer připraven společný program v tělocvičně základní školy, v níž mají zázemí. V sobotu se někteří podívají na zámek a do zámecké zahrady v nedalekých Buchlovicích, další si prohlédnou baziliku ve Velehradě a archeoskanzen v Modré. Večer se zdravotně postižení setkají u ohně, kde je čeká opékání špekáčků a zpěv za doprovodu kytary. Na nedělní dopoledne je přichystána poutní mše svatá.

Pravidelnou účastnicí setkání je vozíčkářka Zdena Bendová, která přijela vlakem z Hořic na Jičínsku. „Jsem tady asi desátým rokem. Těším se na hodné, velmi dobré a milé dobrovolníky. A taky na zítřejší (sobotní) opékání při hudbě a návštěvu zámku,“ řekla dnes ČTK Bendová.

Při setkání ji doprovází dobrovolnice Hana z Valašských Klobouk na Zlínsku. Také jí zpestřuje práce ve Velehradě léto už několik let. „Dobrovolnická činnost není věc, pro kterou mám prostor neustále. Velehrad je ale sám o sobě kouzelné místo. V člověku evokuje nutkání pomoci bližnímu. Je fajn ji někomu nabídnout,“ uvedla dobrovolnice.

Počet vozíčkářů na setkání ve Velehradě se v posledních letech pohybuje okolo stovky. Kromě organizace akce zajišťuje Maltézská pomoc ve Velehradě dlouhodobě i zdravotní dozor při Dnech lidí dobré vůle, letos tomu tak ale kvůli omezenému počtu návštěvníků na maximálně tisícovku mimořádně nebylo.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. července 2020 Foto: Wikimedia Commons – Velehrad

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář