Na Ukrajině provedli další razie v objektech pravoslavné církve loajální Moskvě

Kyjev – Ukrajinská tajná služba SBU ve středu uvedla, že na mnoha místech země provedla další razie v objektech ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu. Kyjev tak pokračuje ve snahách dosáhnout náboženské nezávislosti na Rusku.

Zátah se podle SBU uskutečnil ve 19 kostelech a klášterech ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu v polovině ukrajinských oblastí. Nalezeny při něm byly ruské pasy, proruská literatura, „příručky“ moskevského patriarchy Kirilla pro šíření propagandy či vlajka prokremelského projektu ukrajinských Rusínů Republika Podkarpatská Rus.

SOUVISEJÍCÍPapež vyzval ke skromnější oslavě Vánoc a k pomoci Ukrajincům trpícím válkou

„S ohledem na ozbrojenou agresi Ruska se tato opatření provádějí mimo jiné proto, aby se zabránilo využívání náboženských obcí jako center ‚ruského světa‘ a aby bylo obyvatelstvo chráněno před provokacemi a teroristickými činy,“ uvedla ukrajinská kontrarozvědka.

Oznámené razie jsou posledním z řady kroků ukrajinských úřadů proti ukrajinské pravoslavné církvi moskevského patriarchátu, která po zahájení invaze vyhlásila na ruské pravoslavné církvi nezávislost. Nesouhlasila s počínáním moskevského patriarchy Kirilla, který aktivně podporuje prezidenta Vladimira Putina a jeho válku proti Ukrajině. Mnoho Ukrajinců se však obává, že by církev mohla být zdrojem ruského vlivu v zemi.

Pravoslavní křesťané tvoří většinu ze 43 milionů obyvatel Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj začátkem prosince oznámil, že chce zajistit náboženskou nezávislost Ukrajiny na Rusku. Ukrajinská bezpečnostní rada poté pověřila vládu, aby vypracovala návrhy zákonů, které zakážou církvím napojeným na Rusko působení na území Ukrajiny.

Podobné razie uskutečnila SBU již v listopadu, a to i v jednom z nejposvátnějších míst Ukrajiny, klášterním komplexu Kyjevskopečerská lávra v Kyjevě. V uplynulých týdnech úřady uvalily sankce proti přibližně 15 hodnostářům za jejich údajné proruské postoje či přímo spolupráci s ruskými okupačními silami.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář