Náboženská svoboda je ohrožena ve třetině zemí světa, uvádí zpráva charity

Paříž – Náboženská svoboda je ohrožena ve třetině zemí světa. V posledních dvou letech se navíc situace v těchto zemích výrazně zhoršila. Ve své zprávě to dnes uvedla křesťanská charitativní organizace Církev v nouzi, informovala o tom agentura AFP.

„Napočítali jsme 61 zemí, jejichž obyvatelé byli vystaveni vážnému porušování náboženské svobody,“ uvádí zpráva, která mapuje období od května 2021 do prosince 2022. V předchozí zprávě bylo těchto zemí 62. Situace se zhoršila ve 47 zemích, zlepšila se v devíti státech, dodává zpráva.

SOUVISEJÍCÍOrganizace Open Doors označila KLDR za největšího pronásledovatele křesťanů 

Pronásledování, kam charita řadí vraždy, deportace, vyhánění, nucené konverze a sňatky a vyvlastnění, zaznamenala ve 28 zemích, v nichž žije přes 51 procent obyvatel Země. „Z těchto 28 zemí se 13 nachází v Africe, kde se v mnoha regionech situace prudce zhoršila,“ stojí ve zprávě. Čínu a Indii zpráva řadí „mezi nejhorší porušovatele náboženské svobody“. Diskriminaci na základě vyznání papežská charita zaznamenala v dalších 33 zemích.

Náboženské svobody jsou nejčastěji potírány autoritářskými vládami, islámským extremismem nebo etnicko-náboženským nacionalismem, uvádí organizace. Zpráva poukazuje na rostoucí utlačování muslimů jinými muslimy, zmiňuje spory mezi šíity a sunnity, zejména pak etnickou skupinu Hazárů v Afghánistánu. Během uzávěr kvůli pandemii covidu-19 stoupl také počet nahlášených útoků na židovské komunity.

Organizace Církev v nouzi, která má status papežské nadace, vydává zprávu o svobodě všech náboženství ve 196 zemích světa každé dva roky. Na jejím 16. vydání se podílelo asi třicet univerzitních profesorů, misionářů, lidskoprávních aktivistů a novinářů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. června 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Bude zajímavé sledovat, zda v těchto zprávách budou zahrnuty i západní země. V některých z nich se člověk může octnout před soudem již za ocitování Bible.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář