Saša Flek: Najdete ho jako miminko

 

V těch dnech vyšlo nařízení od ministra financí, aby v celé zemi proběhla registrace daňových poplatníků. (A úředníci k tomu vymysleli, že se každý musí registrovat v místě svého narození, ne v místě bydliště.) Všichni se tedy šli dát zapsat, každý na svůj finanční úřad.

Také Josef Tesař se tomu nařízení musel podrobit. Vedl skromnou živnost daleko na severu, v Nazaretu, ale pocházel z Betléma, ze staroslavného rodu krále Davida. Musel se tedy vydat přes hory a doly těch 160 km dolů na jih, na úřad v rodném Betlémě. Aby těch komplikací nebylo málo, musela se s Josefem zaregistrovat i jeho těhotná snoubenka Marie. Úřady nezajímalo, že je v devátém měsíci a cesta pro ni bude nesnesitelně náročná – předpis je předpis!

Saša Flek
Saša Flek

Když se konečně dotrmáceli do Betléma, na Marii přišel její čas. Porodila svého prvorozeného syna, zavinula ho do šály a uložila na matraci pod mostem, protože nemocnice tam nebyla, ubytovny byly plné a domů si ty přivandrovalce nikdo vzít nechtěl, zvláště na Vánoce.

Celé městečko spalo, jen popeláři se před ranní směnou scházeli u svých aut. Náhle se parkoviště zalilo oslnivým světlem. Než stačili spustit poplach, objevil se před nimi muž v bílém, s tváří anděla. „Žádný strach!” řekl jim. „Nesu vám úžasnou zprávu pro každého člověka. Dnes v noci se zhroutil starý režim světa. Narodil se vám nový král – žádný populista ani despota, ale osvoboditel lidí, Mesiáš z rodu Davidova. A tohle bude jeho zvláštní znamení: najdete ho jako miminko zavinuté do šály, ležící pod mostem na matraci.“

A vtom se za tím mužem v bílém rouchu objevil ohromný pěvecký sbor a mocným hlasem spustili starý spirituál:

„Haleluja Bohu na nebi
a lidem zemi Love and Peace!“

Parafráze evangelia: Lukáš 2:1-14 BHČ (Bible hezky česky)
Autor: Alexandr Saša Flek
Foto: Bettina Rheims: Nativité, L’Adoration des Bergers (z cyklu I.N.R.I.) a Tysil Lori

 

 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář