Napoleon a náboženství

Na 5. května připadlo 200. výročí smrti Napoleona Bonaparteho a jistě nelze říci, že by šlo o výročí přehlížené. Zastavme se však krátce u jeho vlivu na život církve v 19. století. 

V přístupu k náboženství byl Napoleon mužem osvícenství, ale také dědicem francouzské revoluce. Velmi mu záleželo na návratu míru v zemi rozbouřené revolucí, což vyžadovalo regulaci vztahů s katolickou církví – říká pro Vatikánský rozhlas francouzský historik Jean-Pierre Chantin, který se specializuje na otázka vztahů mezi státem a církví v napoleonské době. Jak říká, za hlavní událost lze považovat uzavření konkordátu mezi Napoleonem a Piem VII. v roce 1801.

„Napoleon Bonaparte byl mužem osvícenství, v jehož pojetí má náboženství sloužit státu. Slavný je výrok dobře objasňující tento jeho postoj: „V náboženství nevidím tajemství vtělení, nýbrž společenský řád.“ Kult je tedy pro něho politickým nástrojem. Nebyl v tom vůbec sám. Je to přístup pro osvíceneckou Evropu typický. Stačí připomenout josefinismus v rakouském císařství.“

„Náboženství a na první místě katolická církev se podle této koncepce měly stát nástrojem vlády. Napoleon nicméně zároveň uznává pozitivní přínos náboženství. Přiznává, že do společnosti vnáší mravnost. I v tomto se shodne s evropským osvícenstvím. Zároveň je Napoleon nicméně pokračovatelem revoluce. Nezamýšlí rezignovat na výdobytky revoluce, jako je svěckost státu, svoboda kultu a především znárodnění církevního majetku. Konkordát, či přesněji řečeno dohoda, kterou uzavřel s papežem, přistupuje na trvalé znárodnění církevního majetku. Uzavřením konkordátu Napoleon oslabil také pozici kontrarevolučních sil, které nacházely do té doby v církvi silou oporu. Tímto způsobem navrací vnitřní pokoj ve Francii, začíná urovnáním náboženských záležitostí. Posílila se tím jeho pozice a obraz ve společnosti. Odráží se to v nesmírném množství textů a vyobrazení, která ukazují Bonaparteho jako člověka, který přináší pokoj a uhlazuje náboženské konflikty různého druhu.“ – Říká francouzský historik Jean-Pierre Chantin.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 12. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Napoleon

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář