Navalnému by dnes bylo 48 let, vdova Julija na něj vzpomínala na bohoslužbě v Berlíně

Berlín – Někdejšímu nejvýznamnějšímu ruskému oponentovi ruského prezidenta Vladimira Putina Alexeji Navalnému by dnes bylo 48 let. Vdova Julija Navalná se dnes společně s přáteli a podporovateli opozičníka zúčastnila vzpomínkové bohoslužby v kostele sv. Marie v centru Berlína. Důstojnost mu vzít nedokázali, řekl podle agentury DPA evangelický biskup Christian Stäblein.

Navalnyj v únoru zemřel za stále nejasných okolností v ruské trestanecké kolonii. Roky byl považován za nejvýznamnějšího kritika Putina. Opakovaně byl zatýkán a v roce 2020 přežil útok paralytickou látkou novičok. Po léčbě v berlínské nemocnici Charité se v roce 2021 vrátil do Ruska a byl znovu uvězněn. Zemřel 16. února.

SOUVISEJÍCÍ Navalnyj při závěrečné řeči citoval Kristova slova z kázání na hoře

Navalná dnes podle DPA shromážděným v berlínském kostele několika slovy rusky poděkovala, více hovořit nechtěla.

Biskup Stäblein ve svém kázání řekl, že by dnes chtěl s Navalným slavit narozeniny a zazpívat mu narozeninovou píseň. „Doufám a věřím, že tak v tuto chvíli činí nebeské chóry,“ dodal. Duchovní připomněl Navalného neoblomnost a humor i to, jak se zasazoval o svobodu a spravedlnost v Rusku – navzdory mučení a pokusu o jeho otravu.

Každému člověku je narozením dána důstojnost, uvedl. „Tuto důstojnost mu nikdo nedokázal vzít,“ zdůraznil Stäblein. Zůstává víra, že svoboda a spravedlnost nakonec zvítězí, dodal.

Novinářka Sabine Adlerová připomněla, jak byl Navalnyj zadržen v roce 2018, protože chtěl kandidovat proti Putinovi. Jako bloger svými investigativními rešeršemi rozkrýval korupci v Putinově okolí, zdůraznila dále německá žurnalistka. Připomněla ale také, že Navalnyj se kdysi vydal na scestí, když podlehl vábení nacionalistů a uvítal ruskou anexi ukrajinského Kyrmu. Později ale své postoje korigoval a ruskou válku proti Ukrajině jednoznačně odsoudil, zdůraznila Adlerová.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. června 2024 Foto: Wikimedia Commons –

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář