Navalnyj při závěrečné řeči citoval Kristova slova z kázání na hoře

Moskva – Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj ve své závěreční řeči citoval slova Ježíše Krista z kázání na hoře. Nebylo mu to ale nic platné a odvolání známého kritika Kremlu bylo soudem zamítnuto.

Moskevský městský soud v sobotu zamítl jeho odvolání proti odsuzujícímu rozsudku, který dostal za porušení podmínečného trestu během pobytu v Německu, kde se zotavoval z otravy. Podle laboratorního rozboru se mělo jednat o novičok. Podle Navalného je za útokem na jeho osobu Putinův režim, který se takto chtěl zbavit hlasitého kritika.   

Soudce moskevského městského soudu snížil trest ze dvou let a osmi měsíců na něco málo přes dva a půl roku. Podle portálu Premier je nyní pravděpodobné, že politik bude poslán do některé věznice na Sibiři.

Navalnyj při závěrečné řeči uvedl, že věří biblické pasáži, že ti, kdo hladovějí a touží po spravedlnosti, jsou požehnáni, a že nelituje rozhodnutí se vrátit zpátky domů do Ruska. Dále poznamenal, že předtím byl ateista, ale nyní věří v Boha a poznamenal, že jeho víra mu pomohla čelit životním výzvám.

Rovněž apeloval na Rusy, aby se postavili proti tlaku úřadů, a vyzval Kreml, aby vybudoval spravedlivější a prosperující zemi. Také kritizoval vládu za budování atmosféry strachu, ve které se snaží umlčet hlasy občanů.

V tentýž den ho další soudce odsoudil za pomluvy veterána druhé světové války a nařídil mu zaplatit pokutu 850 000 rublů. Navalnyj, který označil 94letého veterána a další lidi vystupující v prokremelském videu z loňského roku za „zkorumpované loutky“, „lidi bez svědomí“ a „zrádce“, se totiž za tato slova odmítl omluvit.

Alexej Navalnyj byl zatčen 17. ledna po návratu z Německa, kde se po otravě léčil pět měsíců. Jeho trest vychází z rozsudku za zpronevěru z roku 2014, kterou Navalnyj odmítl a označil ji za vykonstruovanou. Evropský soud pro lidská práva označil rozsudek za protiprávní.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 25. února 2021 Foto: Wikimedia Commons – Alexej Navalnyj

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář