Návštěva papeže na Maltě připomene problém migrace a znečištění Středozemního moře

Valletta – Návštěva papeže Františka na Maltě, která se uskuteční v sobotu a neděli, připomene také znečištění Středozemního moře. Pavilón, ve kterém se papež setká s migranty, totiž ozdobí stovky plastových láhví, uvedla dnes agentura EFE. Hlavní tématem návštěvy, podobně jako při řadě papežových předchozích cest, však bude migrace.

Architekt Carlo Schembri, který má na starosti instalace vybudované kvůli návštěvě hlavy katolické církve, chtěl pavilónem připomenout znečištění, kterým trpí Středomoří. V pavilónu postaveném v areálu bývalého letiště Hal Far se papež podle programu setká se zhruba 200 migranty. „Vytvořili jsme scénu, kde je na první pohled vidět na pozadí moře. Když se ale na něj někdo podívá podrobněji, tak uvidí, že je to moře z PET láhví, které představují veškerý odpad, který znečišťuje (Středomoří),“ uvedl Schembri. Mezi láhvemi z plastu je i několik záchranných vest, které symbolizují uprchlíky.

SOUVISEJÍCÍPapež poděkoval všem, kteří pomáhají pečovat o migranty

Schembri také uvedl, že veřejné instalace musely vyhovovat požadavkům Vatikánu. Jejich podoba má například usnadnit pohyb pětaosmdesátiletého papeže, který trpí problémy s kolenem.

Hlavním tématem papežské cesty zůstává migrace. V areálu bývalého letiště Hal Far je uprchlické centrum, které v minulosti čelilo kritice za špatné životní podmínky. Migrace byla hlavním tématem i v případě předchozí papežovy cesty na Kypru a do Řecka.

Ve středu papež uvedl, že se chystá do země, která se snaží přijmout „bratry a sestry hledající útočiště“. Dodal, že víkendová cesta bude ve znamení odkazu svatého Pavla, který údajně při cestě do Říma u Malty ztroskotal.

Na Maltu papež přicestuje v sobotu dopoledne a během dne se setká s představiteli ostrovního státu, například s prezidentem Georgem Vellou a čerstvě znovuzvoleným premiérem Robertem Abelou. V neděli se pak zúčastní mše s předpokládanou účastí 10.000 lidí a před odjezdem se vydá do areálu bývalého letiště Hal Far, uvedla vatikánská média.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 31. března 2022 Foto:

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář