Nejméně deset lidí zemřelo při bombovém útoku v kostele na východě Konga

Kinshasa – Nejméně deset lidí dnes zemřelo a dalších více než 30 utrpělo zranění při bombovém útoku během bohoslužby v protestantském kostele ve městě Kasindi na východě Konga nedaleko hranic s Ugandou. S odvoláním na armádu o tom informovala agentura AP. Útok podle armády pravděpodobně provedla islamistická skupina Sjednocené demokratické síly (ADF), která je napojena na teroristickou organizaci Islámský stát. Ten se později k útoku přihlásil, samotná skupina se zatím nevyjádřila. 

„Navzdory zavedeným bezpečnostním opatřením první náznaky ukazují, že za tímto bombovým útokem stojí právě ADF,“ řekl za armádu agentuře Reuters Anthony Mwalushayi. Agentuře AP sdělil, že na místě byl zadržen Keňan bez dokladů.

SOUVISEJÍCÍ Eritrea: Tři katoličtí kněží byli propuštěni na svobodu, tisíce dalších trpí v nelidských podmínkách 

Na záběrech a videozáznamech z místa byla vidět mrtvá těla ležící na zemi před kostelem. Zranění byli vynášeni z kostela za křiku dalších lidí. „Právě jsem se vrátil z místa, na zemi jsem tam viděl těla dětí,“ uvedl místní obyvatel Alain Kitsa. Atmosféru ve městě popsal jako napjatou. Úřady varovaly místní obyvatele, aby se vyhýbali davům a byli ostražití.

Jedna ze svědkyň, Masika Makasiová, popsala, že seděla zrovna ve stanu před kostelem, když najednou uslyšela zvuk, který zněl jak prasknutí pneumatiky. Makasiová má poraněnou nohu, její švagrová ale při útoku zemřela. „Lidé kolem mě umírali, je to hrozné,“ uvedla.

Příhraniční město ozbrojenci ADF už několikrát napadli. Kasindi se nachází v provincii, kde konžské a ugandské síly zahájily kampaň proti ADF. Od konce 90. let minulého století sídlí islamistická skupina v Kongu. V polovině roku 2019 slíbila věrnost Islámskému státu a je obviňována ze zabití stovek vesničanů při častých nájezdech v posledních dvou letech.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář