„Nejsem odvážný, povolal mě k tomu Bůh,“ říká šéf ruských evangelikálů po kritice invaze

Generální tajemník Ruské evangelikální aliance říká, že se cítil ‚povolán Bohem‘, aby vystoupil proti invazi na Ukrajinu – navzdory tomu, že žije v Rusku.

Vitalij Vlasenko napsal otevřený dopis, ve kterém uvádí, že truchlí nad tím, co jeho země udělala, a sdílí svůj smutek nad oběťmi a těmi, kteří byli nuceni uprchnout z Ukrajiny.

Uvedl, že hořce lituje kroků, které vedení jeho země podniklo.

SOUVISEJÍCÍPředstavitel ruských evangelikálů: Udělal jsem vše, aby se zabránilo válce 

Pro britský portál Premier vysvětlil své rozhodnutí jasně vystoupit proti válce, přestože je v Rusku veřejně známou osobou.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Nemyslím si, že je to odvážné. Můj přítel se mě zeptal, čeho bych za pět let litoval. Pamatoval bych si ty lidi na Ukrajině, kteří před několika dny žili v míru, plánovali svou budoucnost a v jednom okamžiku se jejich životy obrátily naruby,“ říká pro Premier Vlasenko. 

„Byl jsem v šoku a představil jsem si v takové situaci své vlastní děti, nebo některé z mých příbuzných. Vyrostl jsem v rodině, která zažila hrůzy války, moje matka a otec mi říkali, jak těžké to bylo. Řekli mi, že není nic horšího než válka,“ pokračoval. 

SOUVISEJÍCÍ – Michael Brown: Ruský útok na Ukrajinu není naplněním proroctví z Ezechiela

„Dotkla se mě tato otázka a pro ty Ukrajince a další lidi po celém světě a jsem byl připraven napsat tento otevřený dopis. Cítil jsem to hluboko ve svém srdci a věřím, že to byl Duch Boží, který mě skutečně volal k naději, protože naděje je, když síla Boží působí skrze srdce lidí.“ vysvětlil své pohnutky Vitalij Vlasenko. 

„Někteří lidé říkají, že nás vystavuji nebezpečí. Záleží na tom. Ale víte, mnohá rozhodnutí v historii nebyly snadná, ale opravdu věřím, že církev musí být místem smíření, míru a lásky.“

Vitalij Vlasenko říká, že psal prezidentu Putinovi 12 hodin před invazí, aby ho požádal, aby se znovu zamyslel, ale nedostal odpověď. Dostal však dopisy podpory z celého světa. 

„Myslí si, že jsem opravdu odvážný nebo co, ale já jsem prostý pastor místní baptistické církve. Dlouho jsem čekal, až uslyším další lidi mluvit o tomto problému, ale v podstatě jsem byl z Boží milosti první, kdo o tom něco otevřeně řekl. Myslím, že to bude trvat možná 50 let nebo déle, než opravdu po tomto konfliktu usmíříme, protože rány budou tak hluboké. Mnoho lidí – Rusů a Ukrajinců – má rodinné vztahy. V podstatě mluvíme jedním jazykem a bude to opravdu těžké. Modlím se, aby došlo k usmíření až válka skončí,“ řekl pro portál Premier šéf ruských evangelikálů Vitalij Vlasenko. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. března 2022 Foto: Facebook – Vitalij Vlasenko

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář