Nekonzumní advent? Speciální kalendář přináší do předvánočních dní také ohledy na životní prostředí

Výjimečný adventní kalendář pro letošní rok představila Česká křesťanská environmentální síť. Přináší důrazy na péči o životní prostředí, ohleduplné soužití jedněch s druhými, nabízí cestu adventní dobou, po níž lze vykročit mimo konzumní stereotypy a s respektem ke Stvoření, které nám bylo svěřeno jako dar a neseme odpovědnost za péči o něj.

Adventní kalendář je inspirován podobnými kalendáři, které vychází v zahraničí (například v Rakousku) a podílely se na něm společně Česká křesťanská environmentální síť a Poradní odbor pro otázky životního prostředí při synodní radě Českobratrské církve evangelické.

SOUVISEJÍCÍFarnosti vyrábí adventní věnce, výtěžek pomůže lidem v nouzi i sirotčinci

„Doporučujeme předem jej prostudovat, zvláště pokud se chystáte realizovat jej s dětmi – to abyste se na jednotlivé úkoly lépe předem připravili. Pokud mají děti pytlíčky či kapsičky na každý den, můžeme tento adventní kalendář rozstříhat po dnech a vložit je do pytlíčků,“ zvou autoři kalendáře k tak trochu „jinému“ prožití adventní doby.


Advent je obdobím příprav. Příprav na příchod Spasitele, příprav pro novou dobu, vstup do nového církevního roku. Je časem, kdy temnotou pozvolna prostupuje světlo. V symbolice čtyř svící na adventním věnci postupně po čtyři neděle přibývá, až jasně zazáří jako trvalá Naděje pro tento svět v podobě Boha, který se stal člověkem. Nejen v tomto biblickém kontextu lze na zaběhlé tradice pohlédnout novým způsobem, prožít je jinak – a přece v plnosti. Adventní neděle v představeném kalendáři nabízí biblická zamyšlení, jejichž autorem je evangelický farář z Horní Krupé David Šorm.

Kalendář je ke stažení na adrese https://ckes.cz/dat/2311adventni-kalendar.pdf

Autor: Tisková zpráva Datum: 3. prosince 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář