Křesťan dnes

Německé úřady zatkly 18letého mladíka podezřelého z plánování útoku na synagogu

Berlín – Německé úřady zatkly 18letého mladíka podezřelého z plánování útoku na synagogu v Heidelbergu. Na útoku, při němž měli být zabíjeni lidé, se údajně Němec tureckého původu domlouval s 24letým mužem, který byl zatčen už na počátku května. Vyplývá to z dnešních informací státních zastupitelství ve Stuttgartu a Karlsruhe a zemského kriminálního úřadu v Bádensku-Württembersku.

Mladý muž z Weinheimu v Bádensku-Württembersku se s druhým mužem podle vyšetřovatelů domlouval na útoku nožem na návštěvníky synagogy. „Jako o zamýšleném cíli hovořili o zabití jednoho nebo více návštěvníků při útoku na synagogu s následnou mučednickou smrtí, kdy se oba chtěli nechat zastřelit zasahujícími silami,“ uvedly úřady.

SOUVISEJÍCÍPolicie ve Francii zastřelila muže, který chtěl podpálit synagogu, uvedl ministr

Policie v případu zasahovala už 3. května ve městě Bad Friedrichshall, kdy prohledala byt 24letého muže podezřelého z plánování závažného násilného činu ohrožujícího ústavní pořádek. Muž podle policie během domovní prohlídky vzal několik kuchyňských nožů a pokusil se uprchnout oknem. Policie ho ale zastavila. Místo aby muž nože odložil, cíleně jeden vrhl po policistovi a rozběhl se k němu. Policista po něm vystřelil.

Nyní je první zadržený ve vyšetřovací vazbě mimo jiné s obviněními z pokusu o zabití a závažného případu útoku na pořádkové síly. Při vyhodnocování důkazního materiálu pak vyšla najevo jeho vazba na 18letého mladíka. V dubnu údajně konverzovali o možném útoku nožem na návštěvníky synagogy v Heidelbergu.

Byt 18letého podezřelého byl prohledán 18. května. Byl zadržen a nyní je také ve vazbě. Podle agentury DPA se neobjevily indicie ukazující na bezprostřední ohrožení návštěvníků synagogy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. května 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version