Německu kvůli podezření z terorismu zadrželi čtveřici mladistvých

Berlín – Německé úřady zadržely dvě dívky a dva chlapce ve věku 15 a 16 let, které podezřívají z přípravy islamisticky motivovaného teroristického útoku. Dnes o tom s odvoláním na státní zastupitelství v Düsseldorfu informovala agentura DPA. Podle informací deníku Bild chtěli mladiství, kteří jsou ve vazbě už od Velikonoc, útočit jménem teroristické organizace Islámský stát na policisty a na křesťany v kostelech.

Čtveřici tvoří 15letá dívka, stejně starý chlapec a 16letá dívka z nejlidnatější německé spolkové země Severního Porýní-Vestfálska a také 16letý chlapec z Bádenska-Württemberska. Podle vyšetřovatelů se mladiství dohodli, že spáchají teroristický útok „v souladu s cíli a ideologií Islámského státu“.

SOUVISEJÍCÍTeroristé z al-Šabáb podezřelí ze zabití šesti křesťanů v Somálsku

Policie nejprve přišla na stopu 16leté dívce, protože existovaly indicie, že chce vycestovat z Německa a připojit se k IS, aby v řadách teroristické organizace mohla bojovat. O svých plánech se v chatu bavila s druhou z dívek. Když policisté prověřovali její mobilní telefon, objevili zprávy z dalšího chatu, v němž se skupina bavila o možném útoku.

„Od prvního zjištění k poslednímu zatčení uplynulo pouhých pět dní,“ zdůraznil dnes ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul. „V jejich radikalizaci určitě sehrál roli internet. Používání sociálních médií a internetu jsou možná také jedním z důvodů, proč kriminalita dětí a mládeže roste,“ vyjádřil své přesvědčení.

Podle Bildu plánovala skupina útočit nožem a zápalnými lahvemi, zvažovala ale také obstarání střelné zbraně. DPA uvedla, že konkrétní plán s místem a časem útoku mladiství ještě neměli, ale jako o možných cílech diskutovali o Dortmundu, Düsseldorfu či Kolíně nad Rýnem. Při razii v Düsseldorfu policie našla mačetu a dýku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář