Německý kardinál říká, že synoda o Amazonii je „kacířská“

ŘÍM – Německý kardinál Walter Brandmüller, vnímaný jako klíčový oponent papeže Františka, napsal esej, ve které otevřeně kritizoval nadcházející biskupskou synodu o Amazonii.

Podle Brandmüllerovy eseje, která byla publikovaná 27. června na blogu italského novináře Sandro Magistera, synoda, která se bude konat v říjnu v Římě, mimo jiné opatrně otevírá dveře k svěcení ženatých, jako možného řešení nedostatku kněží v regionu, informuje Crux.

Brandmüller ve své eseji trval na tom, že „Instrumentum Laboris je v rozporu s učením katolické církve v rozhodujících bodech, a proto musí být označen jako kacířský“.

„Jelikož i zde je zpochybňována nebo špatně chápána skutečnost Božího zjevení, musíme nyní také hovořit o apostazi,“ řekl a vyjádřil nespokojenost nad dokumentem o liturgii, spiritualitě a kněžském celibátu.

Brandmüller, emeritní předseda Papežského výboru pro historické vědy, patří mezi čtyři autory, kteří v roce 2016 kritizovali Františkovu apoštolskou exhortaci Amoris Laetitia.

S ohledem na jeho konzervativní postoj k teologickým a církevním záležitostem, je Brandmüller často označován jako Františkův oponent, který sympatizuje s teologií papeže Benedikta XVI.

Německý prelát se ve své eseji vyjádřil k tomu, že synoda byla svolaná, aby se zabývala výhradně „oblastí, jejíž obyvatelstvo má populaci jen poloviční, jako Mexico City“.

„To je také důvodem k podezření ohledně skutečných záměrů, které mají být prováděny v tajnosti,“ uvedl. „Ptám se sám sebe: co má ekologie, ekonomika a politika společného s mandátem a posláním církve?“ zeptal se.

Rovněž obvinil synodu, že byla zorganizována tak, aby se uskutečnilo jak „zrušení celibátu, tak zavedení ženského kněžství – nejprve se ženskými diakony,“ dodal.

Jan Pavel II. jasně deklaroval, že není v moci církve přiznat kněžskou svátost ženám, uvedl německý kardinál. Pripomenul, že za dva tisíce let katolická církev nikdy neměla tuto pozici pro ženy, dodal Brandmüller.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn- Datum: 3. července 2019  Foto: screenshot YouTube – Walter Brandmüller

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář