Německý kardinál Woelki zůstane navzdory kritice v úřadě, rozhodl papež

Berlín/Vatikán – Německý kardinál Rainer Maria Woelki, kritizovaný za postup při řešení kauz sexuálního obtěžování duchovními, bude dál zastávat úřad arcibiskupa v Kolíně nad Rýnem. Rozhodl o tom papež František. Vatikán uvedl, že Woelki neporušil právo, ale udělal v souvislosti s vyšetřováním sexuálních deliktů kněží řadu závažných chyb, a přispěl tak ke krizi důvěry v církev. Kardinál si proto má vybrat pětiměsíční „oddechový čas“ a využít ho pro kontemplaci a reflexi.

„Udělal závažné chyby v přístupu k vypořádání se s tímto problémem, a to zejména v oblasti komunikace. To velkou měrou přispělo ke krizi důvěry, což otřáslo mnoha věřícími,“ uvádí se ve zprávě, kterou dnes zveřejnila papežská nunciatura v Berlíně. Vatikán zároveň uvedl, že 65letý Woelki jednoznačně potřebuje čas na „reflexi, obnovu a usmíření“, a proto do března příštího roku bude trávit čas mimo úřad.

SOUVISEJÍCÍKardinál Woelki: Zpráva nastolila jasnost ohledně minulosti

Papež v květnu vyslal do kolínské arcidiecéze dva vysoce postavené biskupy, kteří měli přezkoumat, jak se Woelki s vyšetřováním kauz sexuálního zneužívání vypořádal. Kardinál musel vysvětlovat zejména to, proč se rozhodl nezveřejnit první zprávu pojednávající o tom, jak místní církevní činitelé reagovali na zprávy o sexuálním obtěžování dětí, jehož se údajně dopouštěli jejich kolegové. Místo toho nechal vypracovat novou zprávu, která byla zveřejněna letos v březnu.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Zpráva konstatovala, že v arcibiskupství v Kolíně nad Rýnem bylo v letech 1975 až 2018 sexuálně zneužito 314 nezletilých ze strany 202 členů kléru a světských pracovníků. Více než polovina případů se týkala dětí mladších 14 let, většinou chlapců. Zpráva Woelkiho zprostila nařčení, že delikty vědomě zamlčoval.

Woelki dnes papeži poděkoval za projevenou důvěru. „Vydávám se na cestu (modlitby) s jasným vzkazem od svatého otce, že jsme poskytli seriózní a důvěryhodné informace a že jsme nic nezakrývali,“ uvedl arcibiskup.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. září 2021 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Woelki

Tags: ,,,,,

1 Komentář

  1. „.. s jasným vzkazem od svatého otce, že jsme poskytli seriózní a důvěryhodné informace a že jsme nic nezakrývali“
    .. takhle pokora nevypadá ani náhodou.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář