Němečtí evangelíci posílají loď do Středomoří. Lidem v nouzi musíme pomáhat, tvrdí

Berlín – Evangelická církev v Německu spolu s dalšími náboženskými skupinami a neziskovými organizacemi vyprávějí „o děsivých záběrech“ při záchraně uprchlíků na moři a vyzývají k lepšímu řešení.

Biskup Dr. Heinrich Bedford-Strohm, předseda Rady evangelické církve v Německu, oznámil, že v rámci široké sociální aliance by evangelická církev vyslala loď na záchranu lidí ve Středomoří.

„Chceme poslat loď. Rada evangelické církve v Německu se na svém nedávném zasedání rozhodla založit sdružení, v němž by církve, instituce a dobrovolníci mohli co nejrychleji reagovat a přivést další loď na záchrannou operaci,“ řekl Bedford-Strohm.

„V rámci svých rozvojových a humanitárních aktivit pomáhá církev a diakonie zachraňovat lidi v nouzi každý den po celá desetiletí. Dokud se lidé hledající ochranu ve Středozemním moři topí a vláda selže, uděláme maximum pro podporu civilních záchranných služeb.“

Kvůli politickému selhání při řešení situace v Libyi a Středomoří vyzvali němečtí evangelíci a další skupiny federální vládu a všechny politické představitele v Evropě, aby okamžitě vytvořili celoevropský mechanismus pro uprchlíky zachráněné Evropskou unií.

Christoph Hey, dříve projektový ředitel organizace Lékaři bez hranic v Libyi, označil situaci v detenčních střediscích za „hroznou“, se špatnou stravou a neúnosnými hygienickými podmínkami. Lidé, včetně nezletilých, jsou „doslova natlačení“ kvůli nedostatku místa, řekl Hey.

Barbara Heldová, vedoucí operace organizace Sea-Eye, uvedla: „Libyjští lidé nemají jinou možnost než prchnout přes Středozemní moře, aby dosáhli bezpečí. Na přeplněných lodích se nacházejí v extrémně nebezpečné situaci, ale naděje na přežití tohoto nebezpečí je větší než vyhlídka, že nikdy neuniknou pasti libyjských internačních táborů.“

Zachraňování životů je nutností, dodala Heldová. „Jinými slovy, z humanitárního hlediska a podle současného námořního práva se musí lidem v nouzi pomáhat bez jakýchkoli „pokud“ a „ale.“

 

-mn-  Datum: 21. září 2019  Foto: screenshot YouTube

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář