Nepokoje v Etiopii by podle arcibiskupa mohly vést ke genocidě

Arcibiskup Makgoba varuje před genocidou, která by mohla následovat po dalších bojích v Etiopii. Arcibiskup Thabo Makgoba z Kapského města vyzval africké státy, aby jednaly společně a zabránily genocidě ve rwandském stylu, protože boje mezi vládními jednotkami a obyvateli oblasti Tigraje nadále pokračují.

Od momentu, kdy byly vládní jednotky vyslány loni v listopadu do regionu, došlo v Tigraji k přerušení veškeré komunikace. Existují však zprávy o rozsáhlých útocích na civilisty a obrovské humanitární krizi.

SouvisejícíObrovská tragédie v Etiopii, při masakru mělo zemřít nejméně 750 lidí

Od začátku občanské války údajně zemřely tisíce lidí. Dr. Makgoba podle portálu Church Times ve svém prohlášení uvedl: „Organizace Human Rights Watch obvinila federální jednotky z nevybíravého ostřelování městských oblastí, útoků na domy, nemocnice, školy a trhy, přičemž zahynulo nejméně 83 civilistů včetně dětí a více než 300 bylo zraněno.“

„Úroveň etnické nenávisti, která se objevila na sociálních sítích kolem tohoto konfliktu, je hluboce znepokojující,“ dodal africký představitel církve.  „Před čtvrt stoletím došlo před našima očima ke genocidě ve Rwandě a svět ji nedokázal zastavit,“ a dodal, že situace v oblasti Tigraj se může dále vyostřovat.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi v únoruzivnol. Jedn=a smučedn uvedl, že v regionu Tigraj je nezvěstných kolem 20 000 uprchlíků a Červený kříž varoval před obrovskou humanitární krizi. Podle Church Times se objevily také další důkazy o masakru stovek civilistů uvnitř kostela sv. Marie Sionské v etiopském Aksumu. Místní jáhen potvrdil tiskové agentuře AP hrůzy, které provedli vojáci na bezbranných věřících.

Útok na církevní komplex, v němž se údajně nachází Archa úmluvy, se podle všeho uskutečnil v listopadu, v době vrcholících bojů, ale novináři o tom nereportovali, protože nemají do oblasti přístup. Arcibiskup Makgoba vyzval náboženské skupiny a občanskou společnost, aby apelovali na svou vládu, aby zakročila a odvrátla humanitární katastrofu,“ a aby vyzvali Africkou unii k jednání.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 12. března 2021 Foto: Wikimedia Commons

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář