Nezákonné věznění

V pátek odpoledne měli propustit z vězení našeho bratra Pavla Sieviarynce. Pavla zavřeli 7. června na předvolebním mítinku Sviatlany Cichanouské. Odsoudili ho na 15 dnů vězení za účast na nepovoleném shromáždění (což je nesmysl, volební mítinky jsou legální). Když prvních 15 dnů končilo, obvinili ho z čehosi dalšího a přidali mu dalších 15 dnů. Tak to udělali několikrát, aby to vyšlo tak, že se nedostane na svobodu před volbami. Ve vězení ho ihned umístili do „karceru“, trestné cely. To je betonová místnost 2×3 m bez jakéhokoliv nábytku, s jedním maličkým okýnkem. Pavel v těchto podmínkách, bez matrace na spaní, bez vody na mytí, bez tužky, papíru, knihy (Bible), bez vycházek, bez advokáta a jakéhokoliv spojení se světem strávil od 7. 6. do dnešního dne (to je 75 dnů) naprostou většinu času. Občas ho z karceru vyvedli do normální cely, kde pobyl pár hodin nebo den dva, a potom ho zase vrátili do karceru. Víceméně ve stejnou dobu jako Pavel byli zadrženi další lídři opozice, především prezidentský kandidát Viktar Babaryka a Sarhiej Cichanouski (za něho pak kandidovala jeho žena Sviatlana) + členové jejich volebních štábů, a také můj přítel Mikola Statkievič. Na rozdíl od Pavla S., všichni tito ostatní lidé byli obviněni z přípravy masových nepokojů a je proti nim vedeno trestní stíhání. To znamená, že budou souzeni za trestný čin a hrozí jim vězení do 15 let. Pavel naproti tomu se svou účastí na nepovolené akci podléhal „jen“ administrativním trestům v délce několika dnů (i když i ty je možné kumulovat, jak jsme viděli), nicméně po takovém trestu je jistota, že se člověk z vězení dostane.

Pavlovi v pátek vyprší poslední den administrativního trestu a měl vyjít na svobodu. Upřímně řečeno jsem čekala, že ho nepustí, protože v současné situaci by představoval pro skomírající režim ještě větší hrozbu než jindy. Jenže oni nejenže se rozhodli ho nepustit, oni ho také obvinili z organizace masových nepokojů a také proti němu zahájili trestní stíhání. Znamená to, že Pavel zůstane ve vězení, bude čekat na soud a na vězení a jeho žena Volha a dvouletý synek Francišak se ho hned tak nedočkají. Mám v sobě směsici vzteku, zoufalství a smutku…

Tak to bude, pokud nepadne režim a neotevřou se vrata věznic pro všechny politické vězně! Kéž se to stane a Lukašenko si s nimi vymění místo!

Ve čtvrtek také prokuratura zahájila trestní stíhání koordinační rady S. Cichanouské. Obvinili je ze snahy o „uchvácení moci“. Koordinační výbor na to odpověděl, že jejich činnost je naprosto legální a znovu vyzval vládu k dialogu. Na zítřek si je předvolali na prokuraturu k výslechu. Nevím, zda tam půjdou (už by nemuseli vyjít). Členkou koordinační rady je i Světlana Aleksijevičová, laureátka Nobelovy ceny za literaturu. Bude zajímavé sledovat, zda běloruský prokurátor laureátce Nobelovy ceny přednese obvinění ze snahy uchvátit moc ve státě a posadí ji na lavici obžalovaných.

Na několika místech Běloruska ve čtvrtek po několika dnes klidu znovu došlo k zatýkání demonstrantů.

Kromě toho ale pokračovaly jak demonstrace, tak stávky po celé zemi.

Zde si můžete přečíst jeden z mála článků z českých médií, o kterém si myslím, že stojí za přečtení https://www.info.cz/zpravodajstvi/svet/lukasenko-se-u-moci-udrzi-jen-skrze-ruske-tanky-a-spousty-mrtvych-rika-byvaly-prezidentsky-kandidat?fbclid=IwAR2NR1IEqjkF1aNZ2skTqv1YuebNWrMnki5_NUB1kh7mOnXr1fgOIZecbfk Další články v češtině najdete na www.belarusnews.cz

V pátek proběhne v Minsku modlitební řetěz solidarity z Kurapat k věznici Akrescina. Je to přes celé město, několik desítek kilometrů… Akci organizuje nás bratr Zmicer Daškievič.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Olga – autorka chce zůstat v anonymitě Datum: 20. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – protesty v Bělorusku

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář