Křesťan dnes

Nigerijští evangelikálové k případu T. B. Joshuy: „Je tu spousta obhajoby jak jeho, tak jeho organizace“

Dva a půl roku po jeho smrti zveřejnila BBC sérii reportáží a rozhovorů, které nigerijského televizního evangelistu T. B. Joshuu spojují s desítkami případů sexuálního zneužívání, znásilňování a nucených potratů.

Podle dva roky trvajícího vyšetřování bývalého vůdce Synagogální církve všech národů (SCOAN), která byla založena v Nigérii, a na jejíchž nedělních bohoslužbách se scházelo 15 000 lidí, obvinily desítky žen ze zemí, jako je Velká Británie, Německo, Jihoafrická republika, Ghana, Spojené státy, Nigérie a Namibie, ze zneužívání v tajném zařízení v Lagosu.

Mezi hlasy, které se objevily na BBC, je i hlas Ajoke, jedné z dcer, již měl Joshua údajně s jednou z žen navštěvujících jeho církev, která se zřekla svého příjmení a nyní žije na utajeném místě.

SOUVISEJÍCÍ Zesnulý pastor TB Joshua má nástupce, nigerijský megasbor povede jeho manželka

Uvedla, že ji otec bil řemeny a řetězy. „Kvůli bití jsem nemohla celé dny ani stát, nemohla jsem se ani sprchovat. Tak moc se snažil, aby mě lidé vůbec neposlouchali,“ říká Ajoke v jednom z rozhovorů.

SCOAN, kterou v současnosti vede vdova po T. B. Joshuovi, prohlásila, že všechna obvinění jsou nepodložená.

Církev si získala určitou pozornost médií v roce 2014 po zřícení části jejího zařízení, které způsobilo smrt nejméně 44 lidí. Joshua tehdy ze zřícení budovy obvinil džihádistickou organizaci Boko Haram. 

„Mysleli jsme si, že jsme v nebi, ale byli jsme v pekle“

Mezi oběťmi, o nichž se vyšetřování BBC zmiňuje, věnují britská média zvláštní pozornost případu Raeové, která patřila do skupiny nejméně 150 lidí, kteří se v průběhu desetiletí připojili k Joshuovi jako učedníci v jeho zařízení v Lagosu.

„Mysleli jsme si, že jsme v nebi, ale byli jsme v pekle, a v pekle se dějí strašné věci,“ říká Raeová, která uvedla, že ji Joshua sexuálně zneužíval, a také ho obviňuje, že ji dva roky držel na jakési samotce.

Od 90. let 20. století do počátku 21. století cestovaly do Nigérie tisíce „poutníků“ z Ameriky, Evropy a jihovýchodní Asie, aby se setkali s komunitou, kterou Joshua vytvořil, a aby osobně viděli „zázračná uzdravení“, která propagoval ve své službě, což mu také přineslo kontroverze.

Rozhovor s Evangelikální aliancí Nigérie

Ve světle těchto informací kontaktoval španělský zpravodajský web Protestante Digital Jamese Akinyeleho, generálního tajemníka Nigerijské evangelikální aliance (NEF), která je součástí Světové evangelikální aliance.

Otázka: Jaký dopad mají zprávy o skandálech T. B. Joshuy v Nigérii?

Odpověď: Dopad je minimální. Ve skutečnosti nikdy nebyl součástí hlavní církve v Nigérii (ani letniční, ani evangelikální), takže neexistovala žádná oficiální podpora jeho organizace.

Jak tato situace poškozuje evangelikální svědectví v Nigérii?

Podle našeho průzkumu to v podstatě příliš nepoškodilo evangelijní svědectví, kromě již existující skepse spojené s církví, zejména s letničními.

Jak na nejnovější zprávy o zneužívání ze strany T. B. Joshuy reagovali křesťané jiných denominací a sborů?

Kupodivu není známa žádná oficiální reakce, kromě komentářů na sociálních sítích. Objevilo se několik kritických komentářů k těmto zprávám.

Je smutné, že stejně tak se objevuje spousta obhajoby T. B. Joshuy i jeho organizace, zejména ze strany jeho početných stoupenců, z nichž někteří nadále patří ke svým církvím a zároveň sledují Joshuovy organizace.

Odůvodňují to tím, že je mrtvý, a proto se nemůže bránit. Někteří dokonce tvrdí, že BBC reprezentuje antievangelikální ideologii a Joshuovu synagogu si vybrala pouze jako obětního beránka.

Jiní tvrdí, že obviňují ti, kteří organizaci ovládali spolu s Joshuem a byli vytlačeni jeho ženou, a proto chtějí organizaci zdiskreditovat.

Myslíte si, že se lidé po tom, co se stalo, zcela odvrátí od křesťanství, nebo se spíše obrátí k jiným církvím a denominacím?

Podle reakcí na sociálních sítích jsou Joshuovi stoupenci v Nigérii převážně neochvějní. Zjevnou lhostejnost ke skandálu možná vysvětluje i protekce, které se za svého života těšil u vrcholných vládních představitelů, politiků a celebrit.

Vzhledem k jeho humanitární činnosti a silnému mediálnímu vlivu je pro lidi ještě obtížnější opustit jeho organizaci, kterou nyní vede jeho manželka.

Mezinárodním organizacím, zejména evangelikálním, které podpořily aktivity T. B. Joshuy, by se mělo doporučit, aby si před uzavřením podobných partnerství nebo dotací ujasnily situaci ohledně evangelikálních aliancí v jednotlivých zemích.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 25. února 2024 Foto: YouTube – T. B. Joshua

Exit mobile version