Nikaragua označila velvyslankyni EU za nežádoucí osobu. Ortega zároveň kritizoval katolickou církev

Managua – Nikaragujské ministerstvo zahraničí označilo velvyslankyni Evropské unie Bettinu Muscheidtovou za personu non grata, tedy za nežádoucí osobu, a nařídilo jí opustit zemi. S odkazem na diplomatické zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Unijní velvyslanectví v Managui ani vláda informaci nepotvrdily. Minulý týden EU nikaragujského prezidenta Daniela Ortegu vyzvala, aby v této středoamerické zemi obnovil demokracii, propustil politické vězně a dodržoval lidská práva. Ortega zároveň kritizoval katolickou církev.

Podle jednoho ze zdrojů ministerstvo ve středu unijní velvyslankyni nařídilo, aby zemi ještě téhož dne opustila. Další zdroje ale o žádném konkrétním termínu nemluvily.

Podle agentury Reuters je vyhoštění diplomatky zatím posledním krokem nikaragujského prezidenta Ortegy proti jeho kritikům. Minulý týden unijní delegace v OSN vyzvala nikaragujské úřady k obnovení demokracie a dodržování lidských a občanských práv. Po loňských prezidentských volbách, ve kterých nemohli kandidovat hlavní představitelé opozice, EU zavedla nové sankce na představitele místní vládní elity, a to včetně Ortegových blízkých.

SOUVISEJÍCÍNikaragujská opozice vyzvala papeže Františka, aby se vyjádřil k situaci v zemi

Nikaragujské úřady už dříve odmítly dát souhlas s jmenováním nového amerického velvyslance Huga Rodrigueze, který rovněž kritizoval poměry v zemi.

Nikaragujský prezident ve středu večer také slovně zaútočil na katolickou církev, kterou označil za „perfektní diktaturu“, uvedla agentura AFP. Církevní hodnostáři podle prezidenta mluví o demokracii, samotná církev je však organizována hierarchicky. „Kdo volí faráře, kdo volí kardinály,“ ptal se Ortega.

V polovině září papež František vyzval k pokračování dialogu s nikaragujskou vládou, která ale tvrdě postupuje proti některým církevním hodnostářům. V srpnu úřady nařídily domácí vězení jednomu z místních biskupů Rolandovi Álvarezovi. Zdůvodnily to podle nich jeho snahou destabilizovat zemi. Nikaragua také v březnu vyhostila tehdejšího papežského nuncia a v létě zavřela řadu rozhlasových stanic blízkých církvi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – prezident Ortega

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář