Nikaragujská vláda rozšiřuje v zemi represe i vůči činitelům katolické církve

Managua – Vláda nikaragujského prezidenta Daniela Ortegy v posledních měsících rozšířila represe vůči kritikům svého autoritářského režimu i na představitele katolické církve v této středoamerické zemi. Podle argentinského zpravodajského serveru Infobae se v této souvislosti v Nikaragui objevují hlasy, které viní papeže Františka, že k represím mlčí.

Režim prezidenta Ortegy, který stojí v čele země od ledna 2007 a pět let vládne se svou manželkou jako viceprezidentkou, jen tento týden nařídil ukončit činnost sedmi katolickým rozhlasovým stanicím v zemi. V případě jednoho z nich dokonce policie vnikla do kostela Pražského Jezulátka ve městě Sébaco, aby zadržela tým, který katolický rozhlas provozoval. Do kostela přišlo tým bránit několik desítek místních věřících, kteří se střetli s policií, a ta asi 20 lidí, včetně kněze Uriela Vallejose, zadržela.

Před měsícem například musely Nikaraguu opustit téměř dvě desítky jeptišek řádu Misionářek milosrdenství, založeného v roce 1950 Matkou Terezou, protože jim Ortegův režim po třech desetiletích působení v zemi zrušil povolení k činnosti. Řád, který tam provozoval mimo jiné dětský domov či domov důchodců, vláda vyhostila proto, že podle ní nedoložil původ příjmů a nezapsal se do registru „zahraničních agentů“. Ze stejného důvodu parlament takto znemožnil fungování jen letos pěti stovkám nevládních organizací a sdružení.

SOUVISEJÍCÍNikaragua neomezila bohoslužby. Zemřelo nejméně 32 pastorů

Do exilu kvůli obavám o život odešlo z Nikaraguy i několik církevních činitelů a nejméně dva kněží jsou tam ve vězení, uvedl server Infobae. V březnu Ortegova vláda donutila k opuštění země i apoštolského nuncia Waldemara Stanislawa Sommertaga, jemuž zrušila souhlas s působením. Vatikán vyjádřil politování a připomněl, že Sommertag se angažoval v minulých letech ve zprostředkování dialogu mezi opozicí a vládou.

„Nechápu, jak může papež František mlčet k represím vůči kněžím,“ napsala například na twitteru už v květnu nikaragujská spisovatelka Gioconda Belliová. Naopak nikaragujský novinář Israel González, který se zabývá církevním tématy, papeže Františka hájí. Ukončení působení nuncia Sommertaga je podle něj důkazem, že „mezi Managuou a papežským stolcem nejsou dobré vztahy“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – prezident Ortega

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář