Nikaragujský biskup a kritik vlády začal hladovku proti sledování policie

Managua – Nikaragujský biskup Rolando Álvarez, který patří k nejhlasitějším kritikům vlády prezidenta Daniela Ortegy v místní katolické církvi, v pátek začal časově neomezenou hladovku. Tvrdí, že čelí čím dál větším ústrkům a sledování ze strany policie. Na policejní sledování si tento týden stěžovali i další církevní hodnostáři a kněží, uvedla agentura AP. Nikaragujská policie Álvarezova tvrzení nekomentovala.

Álvarez se ukryl do jednoho z kostelů v hlavním městě Managua. Ve čtvrtek v noci oznámil, že zahajuje hladovku do doby, než policie začne respektovat jeho soukromí. „Celý den mě sledovala sandinistická policie, od rána do pozdní noci. A to každý okamžik a při každém pohybu,“ uvedl biskup. Muže, kteří ho sledovali, konfrontoval. Řekli mu, že jen plní rozkazy, prohlásil hodnostář ve videu, ve kterém ohlásil hladovku. Álvarez také tvrdí, že policie hlídkuje před jeho domem a ohrožuje jeho rodinu.

Na sledování si tento týden stěžovali i další kněží, podle kterých jejich pohyby sledovali a fotografovali neznámí muži.

Álvarez patří mezi církevní hodnostáře, kteří se nejvíce vymezují vůči prezidentovi Danielovi Ortegovi. Vládu kritizuje v kázáních a veřejně podpořil protivládní protesty v roce 2018. Na začátku května nikaragujský parlament pohrozil vězením kněžím, kteří kritizují vládu. V březnu pak bez vysvětlení vláda vyhostila vatikánského velvyslance Waldemara Stanislawa Sommertaga.

Katolická církev je v zemi vlivnou institucí, část církevních hodnostářů ale nechce přímý střet s vládou. Kardinál a managujský arcibiskup Leopoldo Brenes v minulosti uvedl, že katolická církev není nepřítelem vlády.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. května 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář