Nikaragujský kněz, který odmítl deportaci, byl odsouzen na 26 let ve vězení

Managua – Nikaragujský soud odsoudil katolického biskupa Rolanda Álvareze k více než 26 letům trestu odnětí svobody. Soud rozhodl ve zrychleném řízení pouhý den poté, co tento duchovní a kritik prezidenta Daniela Ortegy odmítl deportaci do Spojených států spolu s dalšími propuštěnými politickými vězni, napsala agentura Reuters.

Álvarez byl odsouzen za podkopávání národní integrity a šíření nepravdivých zpráv. Bude mu také uložena pokuta a bude zbaven nikaragujského občanství.

SOUVISEJÍCÍNikaragua označila velvyslankyni EU za nežádoucí osobu. Ortega zároveň kritizoval katolickou církev

Policie zatkla Álvareze, biskupa diecéze Matagalpa, loni v srpnu poté, co se spolu s dalšími kněžími na několik týdnů zabarikádoval na církevním pozemku. Álvarez byl mezi 222 politickými vězni, které se Ortegova vláda nečekaně rozhodla ve čtvrtek propustit. Odmítl ale nastoupit do letadla směřujícího do USA.

Represe v Nikaragui zesílily po protivládních demonstracích v roce 2018, které žádaly odstoupení Ortegy a uspořádání svobodných voleb. Při jejich potlačování tehdy zemřelo několik stovek lidí. Režim odsoudil i několik opozičních předáků před prezidentskými volbami v roce 2021, někteří z nich totiž měli šanci porazit Ortegu. Ten je prezidentem od ledna 2007 a u moci se drží právě i díky potlačování opozice.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. února 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář