Nizozemští protestanti chtějí přiznat spoluvinu na holokaustu

Amsterodam – Nizozemská protestantská církev chystá prohlášení, v němž chce uznat svou spoluvinu na holokaustu. Podle dokumentu, který bude zveřejněn v listopadu u příležitosti výročí protižidovského pogromu známého jako Křišťálová noc, se chce církev kát za to, že před válkou umožnila růst antisemitismu. Omluvu ale text neobsahuje, napsal dnes list The Times.

Protestantská církev (PKN) hledá shodu na tom, jak se veřejně vyrovnat s podílem na válečném pronásledování Židů, už rok. Nyní se na synodě představitelé církve shodli na znění dokumentu, který mají veřejnosti představit 8. listopadu na vzpomínkové akci v amsterodamské synagoze rava Aarona Schustera.

„Vina je to nejtvrdší slovo, které lze pro selhání použít. Selhali jsme v řeči i mlčení, v jednání i opomíjení, v postojích i myšlenkách,“ citoval z dokumentu deník Trouw. „Nizozemská protestantská církev chce bez jakéhokoli váhání uznat, že pomáhala připravit pole, na němž pak mohla vyrůst semínka antisemitismu,“ stojí v něm.

Církev zároveň chce zdůraznit, že se jedná o vinu institucionální, protože jednotliví věřící často pronásledovaným Židům pomáhali, a to i s nasazením vlastního života.

V roce 1940, kdy vojska nacistického Německa během několika dnů obsadila Nizozemsko, žilo v této zemi na 150.000 Židů. Konce války se jich dožilo jen asi 38.000 a při sčítání lidu v roce 1947 se k židovské národnosti přiznalo jen asi 14.000 osob. Letos v lednu se nizozemský premiér Mark Rutte jménem vlády omluvil za selhání státních úředníků, kteří nedokázali za okupace zabránit deportacím Židů do koncentračních táborů. Omluvy se nizozemským Židům dostalo v roce 2005 také od tamních národních železnic (NS). Tato státní firma se omluvila za svou roli při transportech Židů a Romů do sběrných táborů v Nizozemsku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář