Noc kostelů nabídne na jihu Čech i procházku po stopách biskupů

České Budějovice – V jižních Čechách se k akci Noc kostelů připojí 28. května 97 kostelů. Program se ještě doplňuje, podle koronavirových možností. Kvůli situaci spjaté s covidem bude řada akcí venku – koncerty, posezení u ohně, hry pro děti či procházka po stopách biskupů. ČTK to řekl mluvčí českobudějovického biskupství Petr Samec.

Budějovice patří mezi čtyři města v ČR, kde mohou návštěvníci využít sdílená kola. Když zadají kód nockostelu2021, získají dvě půlhodinové jízdy zdarma. „I to je příspěvek k letošnímu tématu, kterým je vztah ke stvoření. Nejzajímavější program bude asi v Českých Budějovicích a pak v Prachaticích, tam připraví pět komentovaných prohlídek kostela svatého Jakuba a lidé budou moci chodit na věž,“ řekl mluvčí. Kostel otevřela církev v půli května po několikaleté opravě za 33 milionů korun. Je v něm i nový oltářní stůl, místo provizorního ze 70. let minulého století.

SouvisejícíNoc kostelů v Královéhradeckém kraji zpřístupní více než 60 objektů

V Českých Budějovicích se připojí osm kostelů. Nabídnou prohlídky, koncerty souborů Dyškanti nebo Cantus Firmus, Divadlo Víti Marčíka, posezení u ohně i procházku po stopách biskupů. Děkan Teologické fakulty Jihočeské univerzity Rudolf Svoboda provede zájemce bývalým hřbitovem u kostela sv. Prokopa a Jana Křtitele, kde jsou hroby prvních čtyř budějovických biskupů.

V Hluboké nad Vltavou promluví Ondřej Doskočil, kaplan budějovické nemocnice a vysokoškolský učitel etiky. V Chlumu u Třeboně se poprvé od koronavirové krize představí v nové sestavě skupina Antikvartet Dušana Vančury, jejíž zakladatel, člen Spirituál kvintetu, loni na jaře zemřel. „V evangelickém kostele v Jindřichově Hradci začnou podávat protilátky proti únavě, skepsi a špatné náladě prostřednictvím úryvků z knihy Karla Čapka Skoro modlitby a začnou očkovat humorem,“ uvedl v nadsázce koordinátor Noci kostelů pro budějovickou diecézi Štěpán Hadač.

Nápad otevřít kostely přes noc vznikl ve Vídni, kde byla v roce 2005 první Noc kostelů. V roce 2009 se takto poprvé otevřely i české.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. května 2021 Foto: Wikipedie – kostel. sv. Jakuba v Prachaticích

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář