Noc kostelů v Královéhradeckém kraji zpřístupní více než 60 objektů

Hradec Králové – Do Noci kostelů se letos v Královéhradeckém kraji zapojí 66 objektů. Navzdory doznívajícím protiepidemickým opatřením se návštěvníci mohou těšit na některých místech na doprovodné akce. Noc kostelů se uskuteční v pátek 28. května, uvedli na webu organizátoři akce. Do prvního ročníku Noci kostelů v roce 2009 se v ČR zapojilo 25 kostelů a v letošním by jich mělo být po celé republice otevřených více než tisíc.

„Návštěvníci budou mít příležitost nechat se v chrámových prostorách provést slovem, povznést hudbou, inspirovat ve ztišení a modlitbě,“ uvedli pořadatelé akce. Novinkou je aplikace Noc kostelů pro telefony se systémem Android.

Ve stotisícovém Hradci Králové se podle organizátorů zapojí devět kostelů. V katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové začne akce v 19:00 vyzváněním katedrálních zvonů, poté bude možné prohlédnout si interiéry katedrály, kapli svatého Klimenta, během večera zazní duchovní hudba a na závěr, ve 22:00, bude závěrečná modlitba. Celovečerní program je připraven také v kostele sboru kněze Ambrože v centru Hradce Králové, začíná v 17:30. Na programu jsou prohlídky i koncerty.

SouvisejícíDo tradiční Noci kostelů se v olomoucké arcidiecézi zapojí asi 130 objektů

Do Noci kostelů se zapojí také kostely v regionech, třeba v děkanském kostele svatého Petra a Pavla v Broumově na Náchodsku bude koncert Tria Braunensis se začátkem v 19:00. Jedním z kostelů v Královéhradecké kraji, který bude možné navštívit, bude také kostel Nejsvětější Trojice ve Velké Úpě v Peci pod Sněžkou, kde vystoupí pěvecký sbor. Večer u kostela je v plánu táborák spojený s odměněním účastníků akce Po stopách předků a s vyhlášením vítěze fotografické soutěže Na vlastní oči.

V Opočně na Rychnovsku bude 28. května od 18:00 otevřen klášterní kostel Narození Páně s přilehlou křížovou cestou, Děkanský kostel Nejsvětější Trojice na Trčkově náměstí a Mariánský kostelík včetně přilehlé zvonice a kostnice. Otevřena bude také fara na Trčkově náměstí s výstavou historických i moderních liturgických oděvů.

„Při Noci kostelů bude také symbolicky zahájena veřejná sbírka, jejímž účelem je záchrana movitých i nemovitých památek na území památkové zóny Opočno,“ uvedl Dalibor Štěpán z opočenského informačního centra.

Organizátorem sbírky je římskokatolické děkanství v Opočně. Přispívat lze buď na sbírkový účet č. 6008960329/0800 nebo osobně na opočenské faře. „Letos chce farnost opravit zahradní domek vedle fary, takzvanou kaplanku. V ní by pak dočasně sídlil duchovní správce a odehrávaly by se zde farní aktivity,“ uvedl Štěpán.

Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla ve Vídni, kde se v roce 2005 uskutečnila první Noc kostelů. V roce 2009 podle organizátorů akce překročila hranice a otevřely se také kostely a modlitebny na několika místech v Česku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. května 2021 Foto:

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář