Nová aplikace přibližuje osudy židovských spoluobčanů Plzně v době holokaustu

Plzeň – Nová bezplatná aplikace přiblíží obyvatelům a návštěvníkům Plzně osudy židovských spoluobčanů v době holokaustu. Přístupná je i v němčině. Snaží se vysvětlit a přiblížit nelidské podmínky, v nichž žili židovští obyvatelé ve druhé světové válce, řekla dnes ČTK koordinátorka projektu Tereza Vágnerová z Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem, které je součástí Západočeské univerzity v Plzni. Právě ve čtvrtek 26. ledna uplyne 81 let od posledního transportu židovských obyvatel Plzně.

Nová trasa webové aplikace Příběhy lidí a míst: Plzeň a holocaust je podle Vágnerové na stránkách Hry – Zažij Plzeň! „Hra vznikla díky spolupráci mezinárodních projektů Zažij Plzeň! a Přepni (se) na historii, které Tandem zastřešuje,“ uvedla. Podle koordinátorky nabízí jedno- až dvouhodinové putování po stopách holokaustu v Plzni, buď přímo v terénu se svým mobilem nebo z domova u počítače. Délka trasy závisí na tom, zda účastník pročte a zhlédne všechny doporučené materiály a videa, dodala.

SOUVISEJÍCÍVe Spojených arabských emirátech se na školách začne učit o holokaustu

Autoři zpracovali téma holokaustu formou příběhů obyčejných lidí. „Dohledali jsme osudy zajímavých osobností spojených s městem, ale přidali jsme k nim ještě fiktivní průvodkyni, pětiletou Evu, která dění komentuje a příběhy propojuje. Hra je tak přístupnější i pro menší děti,“ řekla Vágnerová.

Martina Petrakovičová, matka dvou školáků z prvního stupně, uvedla, že navzdory ponurosti tématu ji i její syny hodně bavila. „Jsem fakt nadšená, že jsem hravou formou mohla kluky seznámit s touhle důležitou kapitolou dějin,“ řekla. Informace a úkoly jsou podle Vágnerové zajímavé také pro dospělé i učitele. Hra je dostupná zdarma. Není nutné ji stahovat, stačí registrace a připojení k internetu.

„Nejedná se tak úplně o novou hru, spíš novou trasu v aplikaci Hry – Zažij Plzeň!,“ uvedla ředitelka Tandemu Lucie Tarabová. Aplikace vznikla v časech pandemie, kde chtěl Tandem zajímavým způsobem zpřístupnit lidem město i v době, kdy nebylo možné se setkávat a organizovat komentované procházky. Tematické procházky lze také absolvovat jen s průvodkyní. Program Zažij Plzeň! se zaměřuje zejména na česko-německé skupiny, ale je vhodný i pro školy i širokou veřejnost. 

Interaktivní procházky Zažij Plzeň! už deset let pomáhají českým, německým i česko-německým skupinám zažít město jinak. Přepni (se) na historii, společný projekt Tandemu a Univerzity Pasov, je historicko-politické vzdělávání na památných místech v česko-bavorském příhraničí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář