Nový dokument o málo známém hrdinství z druhé světové války

Dokumentarista Stepehen Edwards a autor více než stovky filmových znělek, nyní pracuje na výrobě nového dokument s názvem Syndrom K. Je to o málo známém příběhu o hrdinství z druhé světové války.

Během nacistické okupace Říma vymysleli tři italští lékaři v nemocnici Fatebenefratelli „smrtící a nakažlivou“ nemoc zvanou Syndrom K, aby zachránili některé židovské pacienty před nacisty.

Pokud by nacisté objevili jejich lest, lékaře i pacienty by potkal stejný osud jako 1023 lidí deportovaných ze židovského ghetta do Osvětimi. Z nich pouze 16 přežilo.

Zvuk k filmu byl nahráván v Londýně, Bělehradě, Praze nebo v Římě a Moskvě. Edwards říká, že hudba pro Syndrom K je „určena k tomu, aby zprostředkovala pocity a emoce, které jsou pro tento úžasný příběh tak zásadní“.

Edwards se setkal a vedl rozhovory s pozůstalými či jejich potomky, včetně 98 letého Adriana Ossiciniho, posledního přeživšího lékaře, a Pietra Borromeo, syna primáře v nemocnici. Rozhovory v kombinaci s archivními záběry nacistických vojáků v ghettu a americkou 5. armádou, která bojovala na italském pobřeží a směrovala k Římu, slibují, že film přinese silné momenty odvahy a obětí.

Katolík a doktor Ossicini byl antifašista a nejenže vytvořil jméno „Syndrom K“, ale také pomohl zřídit v nemocnici tajnou rozhlasovou místnost pro komunikaci se spojenci. Podařilo se mu získat i pomoc katolických mnichů, aby to celé kryli.

K dalším lékařům patřil také Giovanni Borromeo, který byl posmrtně uznán za Spravedlivého mezi národy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 9. září 2019  Foto: CC Search

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář