Nový šéf Světové rady církví sklidil kritiku za výroky o Izraeli

Židovští představitelé vyjádřili rozčarování nad tím, že reverend Jerry Pillay přirovnal zacházení izraelské vlády s Palestinci k apartheidu v Jihoafrické republice.

Jerry Pillay, bývalý generální tajemník Sjednocené presbyteriánské církve v jižní Africe, se od svého zvolení do čela Světové rady církví na začátku června ohrazuje proti kritikům, kteří ho obviňují z antisemitských výroků, když označuje izraelské zacházení s Palestinci za rovnající se apartheidu.

Pillay, děkan Pretorijské univerzity, by měl začátkem příštího roku převzít vedení této celosvětové ekumenické křesťanské organizace. Když mnozí členové SRC oslavovali jeho zvolení na zasedání ústředního výboru, někteří židovští představitelé vyjádřili rozhořčení nad tím, že SRC zvolila někoho, kdo v minulosti na adresu Izraele použil narativ, které je podle mnoha Židů nepřijatelný.

SOUVISEJÍCÍNovým generálním tajemníkem SRC byl zvolen Jerry Pillay

David Michaels, pracovník zodpovědný za záležitosti mezi komunitami v židovské organizaci B’nai B’rith International, označil podle Religion News Service Pillayovo zvolení za „ohromující a alarmující“ a obvinil ho, že zastává „zjednodušený ideologický extremismus“ a má „problém se Židy – přinejmenším s těmi, kteří podporují sionismus“.

Michaels a další kritici poukázali na teologický spis, který Pillay vydal v roce 2016 pod názvem Apartheid ve Svaté zemi: Teologické úvahy o situaci v Izraeli a/nebo Palestině z jihoafrické perspektivy. V závěru dokumentu se uvádí, že „srovnání izraelsko-palestinského konfliktu se zkušeností jihoafrického apartheidu je skutečně oprávněné“.

Pillay údajně také vystoupil s projevem na akci pořádané v roce 2014 Izraelsko-palestinskou misijní sítí presbyteriánské církve (USA), která se konala během valného shromáždění této denominace. Stejně jako dokument, i název přednášky, kterou Pillay přednesl, údajně zněl Apartheid ve Svaté zemi.

Michaels také zpochybnil Pillayovy pozitivní odkazy na kontroverzní hnutí „bojkotu a sankcí“ namířené proti Izraeli. Michaels obvinil samotnou Světovou radu církví ze „spoluúčasti na převládajícím současném antisemitismu“ a uvedl, že frakce v SRC pracuje na „vyzbrojení“ organizace proti Izraeli. 

V rozhovoru pro deník The Jerusalem Post vyzval jihoafrický vrchní rabín Warren Goldstein Pillaye, aby „odvolal svá prohlášení z roku 2016, v nichž obvinil Izrael z apartheidu a vyzval k bojkotu židovského státu“.

Pillay na to reagoval v prohlášení vydaném 23. června: „Podporuji židovský národ, který si zachovává svou identitu a praktikuje své náboženské přesvědčení a hodnoty. Věřím, že všechna náboženství musí být respektována a lidé všech vyznání – i bez vyznání – musí spolupracovat na vytvoření světa spravedlnosti a míru, v němž vyjadřujeme lásku, jednotu a smíření.“

„Tento postoj byl a je postojem Světové rady církví a ta by nikdy nezvolila vůdce, který by praktikoval nebo hlásal antisemitismus v jakékoli podobě či formě,“ uvádí se podle Religion News Service v prohlášení.

„V důsledku toho,“ píše se dále, „bude SRC i nadále pevně stát za rezolucemi Organizace spojených národů (OSN) o okupovaných územích a vystupovat proti všem formám bezpráví bez ohledu na to, odkud nebo od koho pocházejí.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 11. července 2022 Foto: WCC – Jerry Pillay

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář