Novým litoměřickým biskupem jmenoval papež Stanislava Přibyla

Litoměřice – Šestým poválečným biskupem litoměřické diecéze bude dvaapadesátiletý Stanislav Přibyl, který nyní působí jako generální sekretář České biskupské konference. Jmenoval jej papež František. Přibyl nahradí po 15 letech Jana Baxanta jmenovaného papežem Benediktem v roce 2008. Oznámení jména nového biskupa předcházela v litoměřické katedrále sv. Štěpána minuta ticha za oběti čtvrteční střelby na Filozofické fakultě UK v Praze.

„Chtěl bych poděkovat za důvěru ve mě vloženou,“ uvedl dnes Přibyl, který je generálním sekretářem ČBK od roku 2016. Jako zásadní hodnoty, které chce ve funkci rozvíjet, zmínil společenství, spoluúčast a poslání.

SOUVISEJÍCÍNový biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David se v Ostravě ujal funkce

„Rozhodně je to velké obdarování pro mě, a doufám, že i pro celou diecézi, kterou jsem si zamiloval už před 15 lety, když jsem přišel do Litoměřic jako generální vikář,“ řekl ve svém projevu.

Přibyl je doktorandem na Filozofické fakultě UK, proto se jej podle jeho slov tragédie dotýká velmi zblízka. Na fakultě se věnuje studiu dějin výtvarného umění se zaměřením na osobnost třetího pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna.

Nově jmenovaný biskup je též administrátorem farnosti Horní Police na Českolipsku, kde se dlouhodobě věnuje obnově tamního poutního areálu Navštívení Panny Marie, který je národní kulturní památkou.

Baxant přijal biskupské svěcení v roce 2008 ve svých 60 letech. Je tradicí, že biskup končí působení, když dovrší 75 let. Přibyl se úřadu ujme v sobotu 2. března v 11:00 v litoměřické katedrále. „Na jeho novou cestu do diecéze, kterou zná a má ji rád, a o níž ví, že je kamenolomem i zahradou, mu přislibuji duchovní podporu modlitby a bratrské přízně. Zpráva o jeho jmenování mě potěšila a papeži Františkovi jsem vděčný, že takto rozhodl,“ reagoval dnes Baxant na jmenování Přibyla.

Litoměřická diecéze byla založena v roce 1655 vydělením z území arcidiecéze pražské. Její plocha činí téměř 9400 čtverečních kilometrů, má deset vikariátů, 384 farností a je v ní 1265 samostatně stojících kostelů a kaplí. Pokud jde o počet věřících, je nejmenší diecézí v České republice. Leží zejména na území Ústeckého a Libereckého kraje, částečně zasahuje do Královéhradeckého a Středočeského kraje a okrajově do kraje Karlovarského.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – Stanislav Přibyl

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář