Nuncius v USA žádá jménem papeže o milost pro odsouzeného vraha

Apoštolský nuncius v USA v dopise guvernérovi státu Missouri žádá, aby rozsudek smrti nad 61letým vrahem Ernestem Johnsonem, který byl vynesen 5. října, nebyl vykonán. Odvolává se k posvátnosti lidského života.

„Jménem papeže Františka“ vás upřímně žádám, abyste „zastavil plánovanou popravu pana Ernesta Johnsona“ a udělil mu vhodnou formu milosti. Arcibiskup Christophe Pierre vysvětluje, že jeho žádost se neopírá o fakta či okolnosti zločinů dotyčného muže, ani o jeho pochybné intelektuální možnosti, nýbrž dovolává se lidskosti a posvátnosti každého lidského života.

SOUVISEJÍCÍ –  Pákistánský křesťanský pár byl po osmi letech zbaven obvinění, hrozil jim trest smrti

S těmito slovy se nuncius ve Spojených státech obrátil na guvernéra státu Missouri Michaela I. Parsona a vybídl ho, aby popravu zastavil. Dopis rozeslala na Twitteru sestra Helen Prejeanová, americká řeholnice z kongregace sester svatého Josefa, která již téměř 30 let bojuje proti trestu smrti v USA.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Případ Ernesta Johnsona

Rozsudek má být vykonán 5. října smrtící injekcí ve věznici Bonne Terre. 61letý muž byl odsouzen k trestu smrti za zabití tří lidí v roce 1994 při přepadení supermarketu. Jeho právníci žádají, aby trest smrti nebyl vykonán kvůli mentálnímu postižení. Nejvyšší soud státu Missouri však minulý měsíc rozhodl, že muž takovým postižením netrpí.

Nezcizitelné důstojnost člověka

Ve svém dopise guvernérovi státu Missouri americký nuncius zdůrazňuje, že lidskost nesmí být „zapomenuta“. A cituje pasáž z encykliky papeže Františka Fratelli tutti, která vybízí odklonu od pomsty za krutosti hříšníků a k obrácení pozornosti k hojení jejich ran. Nuncius připomíná, že stát Missouri zaujal odvážné postoje na podporu důstojnosti života, a nakonec píše, že odmítnutí trestu smrti v Johnsonově případě by bylo stejně odvážným uznáním nezcizitelné důstojnosti lidské osoby.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 3. října 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář