Oběti střelby v Praze uctí brněnská akademická obec při pietním setkání a mši

Brno – Brněnská akademická obec dnes v 15:00 při pietním shromáždění uctí památku obětí čtvrteční střelby na pražské filozofické fakultě. Pieta se uskuteční u Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (MU) v ulici Arne Nováka. V sobotu v 15:00 bude v katedrále na Petrově zádušní mše. ČTK to řekla Simona Polcarová z rektorátu. Provoz na fakultách MU je dnes omezený, což je dáno i tím, že se blíží vánoční svátky. Škola zatím neposiluje bezpečnostní opatření, vyčká na analýzy situace. Razantní uzavírání budov není řešením, domnívá se prorektor Radim Polčák.

Pietní akt pořádá Studentská komora Akademického senátu MU. Už od čtvrtka je u brněnské filozofické fakulty pietní místo se stovkami svíček. Na sobotní mši se univerzita domluvila s brněnským biskupstvím. Mši odslouží biskup Pavel Konzbul.

SOUVISEJÍCÍV sobotu bude ve sv. Vítu bohoslužba za oběti čtvrteční střelby na univerzitě

„Jsem absolutně otřesen událostmi, které se staly na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, a mé myšlenky jsou stále se všemi, kterých se tragická střelba dotkla,“ uvedl rektor MU Martin Bareš. „Je to velké neštěstí, která zasáhlo mnoho rodin, navíc v tomto předvánočním období. Zvu všechny, aby přišli do tohoto společenství modlitby a sdílení zármutku. Kněze a věřící naší brněnské diecéze jsem požádal, aby ve svých modlitbách pamatovali nejen na oběti, ale i na jejich příbuzné a blízké,“ řekl biskup Pavel Konzbul.

Většina fakult MU dnes omezila svůj provoz. „Dnes je poslední den semestru a na řadě pracovišť už nebyly plánovány žádné větší akce, takže nejde o velké změny. Některé plánované aktivity akademické i neakademické ale podle mých informací byly zrušeny, jiné se přesouvají. Důvodem není bezprostřední bezpečnostní riziko, ale spíše šok, který tato bezprecedentní událost způsobila v naší univerzitní obci,“ uvedl prorektor Polčák.

Případná bezpečnostní opatření škola přijme až na základě analýzy situace a doporučení, která z ní vyplynou. „Úzce spolupracujeme s bezpečnostními složkami a máme v rámci univerzity i vlastní bezpečnostní experty, podle jejichž doporučení budeme dále postupovat. Nedomnívám se ale, že bychom měli přistoupit k nějakému razantnímu uzavírání našich budov nebo bezpečnostním kontrolám obdobným jako třeba na letištích,“ řekl Polčák.

Zkušenosti ze zahraničí podle Polčáka ukazují, že taková opatření jsou u institucí typu univerzit extrémně obtížná a nepřinášejí kýžený bezpečnostní efekt. Univerzita ale zváží posílení komunikačních nástrojů v systému krizového řízení. „Také s největší pravděpodobností budeme muset přistoupit k instruktáži zaměstnanců a studujících pro krizové situace tohoto typu, podobně, jako nyní provádíme například školení týkající se požární bezpečnosti,“ řekl Polčák.

V reakci na útok v Praze otevřela MU možnost přispět formou daru na podporu lidí, které události zasáhly. Vybranou částku škola předá Univerzitě Karlově začátkem roku 2024.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. prosince 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář