Obhájci ve vatikánském procesu s kardinálem si stěžují na zatajování důkazů

Vatikán – Obhájci ve vatikánském procesu ohledně nevýhodné koupě jedné prestižní nemovitosti v Londýně a dalších finančních transakcí dnes uvedli, že jim obžaloba zatajuje část důkazů. Podle nich zkrátila některé výpovědi a nevložila do spisu některá svědectví. Obhajoba tvrdí, že například chybí záznam výpovědi papeže Františka, uvedla agentura AP. Mezi obžalovanými je bývalý vatikánský prefekt Angelo Becciu, který je prvním kardinálem, jenž stanul před vatikánským trestním soudem a nejvýše postaveným vatikánským úředníkem obžalovaným z finančních trestných činů. Hodnostář obvinění odmítá.

Italský soudce Giuseppe Pignatone, který proces vede, dnes odročil stání na 1. prosince. „Potřebujeme na zahájení (důkazní části procesu) další čas, pokud se nám vůbec podaří odstartovat,“ uvedl. Soud, který začal na konci července, se bude zabývat námitkami obhajoby.

SOUVISEJÍCÍEvropský soud neumožnil zažalovat Vatikán kvůli sexuálnímu zneužívání

Advokáti obžalovaných tvrdí, že vyšetřovatelé nevložili do spisu všechny důkazy, které se jim podařilo shromáždit. Poukazují také na to, že záznamy či protokoly výpovědí se jim jeví sestříhané a neúplné. Tvrdí také, že v materiálu chybí výpověď papeže Františka, na kterou se vyšetřovatelé odkazovali při výsleších dalších svědků. Obžaloba ale tvrdí, že v rozhovorech poukazovala na veřejné výroky papeže.

Proces, který byl označen za historický, má objasnit roli obžalovaných ve finančních machinacích a nákupu luxusních nemovitostí, kvůli nimž přišel Vatikán o miliony eur. V centru kauzy je nákup nemovitosti v luxusní londýnské čtvrti Knightsbridge, kterou Vatikán získal přes prostředníky před několika lety za nadhodnocenou cenu. Použil při tom i peníze, které dostává od katolíků z celého světa a kterým se říká Svatopetrský haléř.

Zmíněnou londýnskou nemovitost zřejmě Vatikán prodá s velkou ztrátou. Deník Financial Times na začátku tohoto měsíce informoval, že Vatikán je v konečné fázi jednání o prodeji nemovitosti za 200 milionů liber (zhruba šest miliard korun). Do akvizice a úpravy nemovitosti přitom zainvestoval na 300 milionů liber (devět miliard korun). Ceny nemovitostí mají v Londýně podle odborníků spíše vzestupnou tendenci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. listopadu 2021 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář