Obnova bývalého židovského hřbitova v Mnichově Hradišti je z větší části hotová

Mnichovo Hradiště – Obnova bývalého židovského hřbitova v Mnichově Hradišti je z větší části hotová. Příští rok ještě přibude pomník se jmény pochovaných. Součástí úprav, které místu vrací pietní charakter, byla například nová ohradní zeď, informační panely, nová zeleň nebo dláždění cest. Náklady na obnovu jsou pět milionů korun, městu na ně přispěl Nadační fond Škoda Auto. ČTK to za město řekl Martin Weiss.

„Hotová je kromě ohradní zdi výsadba květin, dřevin a stromů, dláždění cest, u vstupů na hřbitov jsou v chodnících zasazené kovové cedule ‚Židovský hřbitov‘, nainstalované jsou masivní dřevěné lavice i kovové panely, na které ještě chybí doplnit tabla s obsahem věnujícím se tématu Židů v Mnichově Hradišti, které se nyní připravují,“ řekl Weiss. Dominantou opraveného hřbitova, zdevastovaného v 80. letech, bude pomník se soupisem jmen lidí, kteří zde jsou pochováni. „Nový pomník by měl být doplněn příští rok,“ doplnil Weiss. Na jaře mají pokračovat také menší úpravy zeleně.

SOUVISEJÍCÍŽidovský hřbitov v Holešově má zrekonstruovaný vstup

Židovský hřbitov je součástí městského lesoparku u řeky Jizery, který město postupně zvelebovalo od roku 2016. Hřbitov se na místě nacházel v letech 1800 až 1982. Poslední pohřeb se zde uskutečnil v roce 1941, poté hřbitov chátral. V roce 1982 tehdejší předseda národního výboru nechal strhnout zdi a většinu hrobů nechal zavézt. Přestože hřbitov je označován jako bývalý, ostatky pochovaných nebyly nikdy vyzvednuty. Pozemek má město v dlouhodobé zápůjčce od Federace židovských obcí v ČR.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář