Obvinění proti Mikeu Bickleovi otřásla brazilskými evangelikály

Více než 8 000 kilometrů od Mezinárodního domu modliteb v Kansas City (IHOPKC) otřásla obvinění proti Mikeu Bickleovi brazilskými evangelikály a přiměla k diskusi o tom, jak církve řeší zneužívání.

Dwayne Roberts – zakladatel modlitebny Florianópolis House of Prayer (FHOP) v jižní Brazílii – patřil mezi vedoucí představitele, kteří o něco více než před měsícem vydali veřejné prohlášení na adresu Bickleho. Téhož dne se FHOP stal první církví, která se od Bicklea distancovala kvůli tomu, co Roberts a pastor FHOP Vinicius Sousa označili za „závažná obvinění z pastoračního zneužívání“.

SOUVISEJÍCÍMichael Brown / Slovo povzbuzení pro ty, kterými otřásla obvinění proti Mikeu Bickleovi 

Magazín Christianity Today informuje, že v srdci ostrova Florianópolis, ve více než půlmilionovém městě, funguje FHOP jako modlitebna, misijní základna a místní církev. Před deseti lety jej založili Američané Dwayne a Jennifer Robertsovi, kteří patřili k prvním zaměstnancům IHOPKC.

FHOP je významně zastoupena na sociálních sítích: na Facebooku a Instagramu ji sleduje více než čtvrt milionu lidí a na YouTube má téměř 500 000 odběratelů. Prostřednictvím hudebního vydavatelství FHOP Music se církev prosadila na brazilské gospelové scéně a její písně patří k nejhranějším.

Vliv FHOP a samotného Mikea Bicklea přesahuje hranice Florianópolisu i charismatického prostředí v Brazílii, která je nejvíce evangelikální zemí v Jižní Americe. Na nedávný skandál nyní se smutkem a zmatkem reaguje široké spektrum vedoucích.

SOUVISEJÍCÍVlivný charismatický vůdce Mike Bickle z IHOP čelí obvinění ze sexuálního zneužívání

„Existují excentričtí a nespolehliví charismatičtí vůdci, od kterých by se takové věci daly očekávat,“ řekl Christianity Today Marcondes Soares, pastor v Igreja Episcopal Carismática do Brasil v Recife v Pernambucu. „Ale Bickle byl považován za rozumného a velmi uznávaného vůdce.“

Bickle předpokládal, že z IHOPKC vyroste celosvětové modlitební hnutí, a v posledních letech obrátil zvláštní pozornost k Brazílii. Během národního turné po šesti městech v roce 2018 prohlásil, že církev v Brazílii je na pokraji nejvýznamnějšího probuzení ve své historii: „Věřím, že Boží ruka spočívá jedinečným způsobem na Kristově těle v Brazílii a připravuje ho na celosvětový vliv.“

Devět Bickleových knih bylo přeloženo do portugalštiny. Průvodce rozhovorem s Bohem v reálném životě je jedním z nejuznávanějších titulů mezi brazilskými charismatiky.

Kazatel Douglas Gonçalves na svém kanálu na YouTube JesusCopy, který má dva miliony odběratelů, vedl s Mikem Bicklem několik rozhovorů, naposledy v březnu 2023. V loňském roce Bickle přednesl hlavní projev na konferenci pro mládež.

Israel Subirá, skladatel, kazatel, producent a syn významného brazilského pastora Luciana Subiry, strávil rok jako student na IHOPKC. Toto období popsal jako dobu, kdy se modlil intenzivněji než kdykoli v životě: „Většinu času v Kansasu jsem strávil v modlitebně. A bylo to úžasné!“

Hnutí FHOP přineslo do Brazílie zaměření na intenzivní modlitbu. Arthur Martins, pastor farnosti Igreja Presbiteriana República v Curitibě ve státě Paraná, řekl magazínu Christianity Today, že „jejich vliv je pozoruhodný“ a že přístup FHOP vyvolal oživení modlitebních setkání místních církví, což mělo dopad zejména na mladou generaci.

„Ponoření se do tohoto prostředí přirozeně vede k hledání Pánových záměrů se světem a role církve při naplňování jeho vůle,“ řekla Letícia Santosová, misionářka FHOP na plný úvazek po dobu čtyř let. Tuto zkušenost popisuje jako zlomový bod ve svém životě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. prosince 2023 Foto: IHOP – Mike Bickle

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář