Očkován proti covidu byl už i papež František a jeho předchůdce

Vatikán – Vakcínu proti covidu-19 dostali už i papež František a emeritní papež Benedikt XVI., který z čela katolické církve odešel v roce 2013. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na vatikánské tiskové oddělení. Čtyřiaosmdesátiletý papež František byl očkován ve středu, jeho předchůdce, jemuž je 93 let, dostal vakcínu dnes. Oba patří vzhledem k věku k rizikové skupině v nynější pandemii, současný papež je ohrožen i vzhledem k tomu, že mu v mládí odebrali část plíce.

Nynější hlava katolické církve o víkendu vyzvala, aby se lidé nechali očkovat. „Je to etická volba, protože hazardujete se svým zdravím, se svým životem, ale také s životy ostatních,“ řekl papež František o víkendu v rozhovoru s italskou televizí. „Opravdu nerozumím tomu, proč někteří lidí říkají, že by vakcína mohla být nebezpečná. Jestliže lékaři tvrdí, že může fungovat dobře a nemáte zvláštní kontraindikace, tak proč se neočkovat?“, dodal papež.

Vatikán, který je nejmenším nezávislým státem, začal s očkováním ve středu. Stane se zřejmě prvním státem na světě, který oočkuje svou populaci. Tento městský stát má totiž jen asi 800 obyvatel, z toho část žije na území Itálie. Očkovány ale budou i jeho asi 4000 zaměstnanců.

Ve Vatikánu se dosud potvrdily jen necelé tři desítky případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, z toho třetina u příslušníků Švýcarské gardy, která zajišťuje papežovu ochranu. O víkendu ale zemřel v souvislosti s covidem-19 papežův osobní lékař Fabrizio Soccorsi (78), který byl hospitalizován s rakovinou.

Vatikánská média neuvádí, jakou vakcínou se ve Vatikánu očkuje. Podle světových tiskových agentur tam aplikují americko-německo vakcínu od firem Pfizer a BioNTech. Tato vakcína se musí skladovat při velmi nízkých teplotách (asi minus 70 stupňů Celsia) a Vatikán podle agentury Reuters minulý týden oznámil, že koupil mrazící zařízení pro ultranízké teploty.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář