Od ledna se v Portugalsku přihlásilo 290 údajných obětí obtěžování v církvi

Lisabon – Portugalské komisi, která zkoumá případy sexuálního obtěžování v katolické církvi, se během prvních třech měsíců působení přihlásilo 290 údajných obětí, které byly v době činů nezletilé. Jedná se o případy od roku 1950 do současnosti, uvedla agentura EFE. Podle členů komise, která má fungovat jeden rok, je však tento počet jen pomyslnou špičku ledovce. Orgán také zaznamenal snahu církevních hodnostářů případy ututlat.

Šestičlennou komisi, která začala pracovat v lednu, zřídili samotní portugalští biskupové. Církevní hodnostáři v ní ale nezasedají. Orgán vede dětský psycholog Pedro Strecht a jeho členy jsou například socioložka, psychiatr, rodinná terapeutka či bývalý soudce nejvyššího soudu.

SOUVISEJÍCÍŠpanělská církev nevytvoří nezávislou komisi, která by vyšetřila zneužívání dětí

Lidem, kteří se komisi přihlásí, je zaručena anonymita. Komise zaznamenala 290 údajných obětí, z nichž 16 případů předala k vyšetření úřadům. U většiny činů hrozí promlčení, ačkoliv portugalský parlament prodloužil příslušné lhůty. „Jedná se o špičku ledovce,“ uvedla členka komise Ana Nunesová. Podle ní komise získala informace o rozsáhlé šíři činů, od zasílání nevhodných obrázků až po sexuální násilí. Vedle církve se komise zabývá i případy v katolických organizacích, například ve skautských oddílech či studentských kroužcích.

Podle Strechta komise narazila i na informace, že se církevní hodnostáři snažili případy sexuální obtěžování a násilí krýt. Nejčastější taktikou byl přesun kněze do jiné farnosti. Snahu zamést případy pod koberec se údajně projevili i biskupové, kteří jsou stále aktivní, jejich jména ale Strecht neuvedl.

Komise pro vyšetřování sexuálního zneužívání nezletilých v církvi zřídilo jako jedno z prvních v roce 1999 Irsko. Posléze vznikly podobné komise mimo jiné v Belgii, Německu, Austrálii či Francii. Španělský parlament v březnu schválil zřízení komise pod vedením ombudsmana.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. dubna 2022 Foto:

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář