Odchod vlivného preláta zatřásl ruskou pravoslavnou církví 

Moskva – Metropolita Hilarion byl propuštěn z funkce hlavního ekumenického představitele ruské pravoslavné církve.

Pětapadesátiletý Hilarion byl od roku 2009 předsedou Oddělení pro vnější církevní vztahy Moskevského patriarchátu. 

SOUVISEJÍCÍKostely na ukrajinském Krymu přešly pod ruskou pravoslavnou církev

Teolog, církevní historik a hudební skladatel je jednou z mezinárodně nejviditelnějších osobností ruské pravoslavné církve. V roli, která bývá někdy označována jako „ministr zahraničí moskevského patriarchátu“, se setkal jak s Benediktem XVI. tak i s Františkem. 

Catholic News Agency informuje, že oficiální webové stránky Moskevského patriarchátu 7. června uvedly, že Svatý synod ruské pravoslavné církve rozhodl, že metropolita Hilarion bude dohlížet na budapešťskou a maďarskou diecézi.

Podle zveřejněného dokumentu byl „uvolněn z funkce“ předsedy Oddělení pro vnější církevní vztahy a stálého člena Svatého synodu, což je funkce spojená s jeho funkcí předsedy.

Na oficiálních stránkách se uvádí, že příštím předsedou Oddělení pro vnější církevní vztahy bude 37letý metropolita Antonín. Vysvětlení personálních změn patriarchát neuvádí. 

Metropolita Hilarion se v prosinci 2021 se ve Vatikánu setkal s papežem Františkem. Tato návštěva vyvolala naději na druhé setkání papeže s patriarchou Kirillem. Od těchto plánů však sešlo v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

V lednovém rozhovoru se ruský pravoslavný představitel vyjádřil proti válce s odkazem na oběti předchozích bojů.

„Nejprve si připomeňme, za jakou cenu Rusko tyto války vyhrálo. Cenou byly miliony životů. Za druhé si připomeňme, že každá válka přináší lidem nevyčíslitelné škody,“ cituje Hilariona CNA. 

„Musíme si také uvědomit, že výsledek každé války je nepředvídatelný. Mohli jsme předpokládat, že Rusko vyhraje první světovou válku? Vzpomeňme si, s jakým nadšením do ní Rusko vstupovalo, jaké vlastenecké pocity provázely vstup ruského impéria do této války. Dokázal si tehdy někdo představit, že se Rusko za tři roky zhroutí?“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Ze všech těchto důvodů jsem hluboce přesvědčen, že válka není metodou řešení nahromaděných politických problémů,“ uvedl vlivný ruský prelát. 

Metropolita Hilarion byl však později obviněn, že výslovně neodsoudil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu. V březnu byl suspendován z funkce profesora na univerzitě ve švýcarském Fribourgu.

Mariano Delgado, děkan teologické fakulty, řekl, že je zklamán tím, že se metropolita Hilarion „necítí být schopen postavit se proti jasnému porušení mezinárodního práva ze strany Ruska“.

Dodal, že je „skandální“, že patriarcha Kirill označil válku Ruska proti Ukrajině za „duchovní“ boj.

Patriarcha čelil kvůli svému postoji k válce intenzivní kritice a jen o vlásek se vyhnul zařazení na sankční seznam Evropské unie po nesouhlasu Maďarska, jednoho z 27 členských států EU.

Pravoslavná křesťanská média naznačovala, že metropolita Hilarion se v posledních měsících snaží od patriarchy Kirilla distancovat.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 9. června 2022 Foto:

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář