Odvážný nigerijský pastor byl popraven teroristy z Boko Haram

Únos předsedy Křesťanského sdružení Nigérie (CAN) skončil jeho popravou příslušníky teroristické organizace Boko Haram. Rev. Lawan Andimi byl unesen 2. ledna poté, co islámsští radikálové vyplenili město Michika a přinutili ho nastoupit do vozidla.

Nigerijský novinář Haram Ahmed Salkida, který se specializuje na Boko, podle Christian Today uvedl, že dostal videozáznam popravy pastora a nejmenovaného vojáka.

Boko Haram zveřejnilo video s vězněným pastorem, ten říká rodině „neplačte a věřte Bohu“

Salkida vyjádřil soustrast jeho rodině a křesťanské komunitě, které sloužil. „Jsou okamžiky, které jsou pro mě velmi těžké a toto je jeden z nich. Musím oznámit smutnou zprávu, že pastor Lawan Andimi byl popraven skupinou Boko Haram. Moje soustrast patří celé jeho rodině,“ uvedl.

Organizace Open Doors, monitorující pronásledování křesťanů, počátkem ledna na své stránce zveřejnila šestiminutové video, ve kterém Andimi prosil úřady, aby zajistily jeho propuštění. Pastor své rodině a kolegům vzkazoval, aby pro něj neplakali a nebáli se o něj, ale raději za všechno děkovali Bohu.

Pastor doufal, že se setká se svou rodinou a dětmi, ale ve videu dodal, že pokud tato příležitost nenastane a on ve vězení zemře, tak je to Boží vůle. „Neplačte, nedělejte si starosti, ale za všechno děkujte Bohu,“ řekl tehdy pastor.

Mervyn Thomas, generální ředitel Christian Solidarity Worldwide, odsoudil vraždu Rev. Andimiho. „CSW odsuzuje brutální vraždu pastora Andimiho v nejsilnějším slova smyslu a vyjadřujeme svou nejhlubší soustrast jeho celé rodině, přátelům a denominaci,“ uvedl.

„Jako křesťané víme, že existuje život po smrti, a přesto si ceníme tohoto života a připojujeme se k smutku pro neobvykle odvážného muže, který i přesto, že věděl, že smrt je velmi skutečnou vyhlídkou, zachoval si klidnou a hlubokou víru, která bude i nadále inspirovat celé generace,“ dodal.

Thomas také vyzval vládu a prezidenta Nigérie, aby se zasadili za ochranu křesťanů, kteří trpí pod útiskem radikálních islamistických skupin jako je Boko Haram nebo pastevci fulani.

Militantní skupina terorizuje křesťanská společenství v Nigérii již poslední desetiletí a nyní rozšířila svou násilnou ideologii do Kamerunu, Nigeru a Čadu.

Boko Haram je známý únosy žen a dívek. V roce 2014 přepadli školu v Chiboko a zajali 276 převážně křesťanských školaček.

Leah Sharibu je jedinou dívkou, která je stále v zajetí ze skupiny 110 unesených děvčat ze školy v loňském roce v Dapči ve státě Jobe.

UNICEF ​v loňském roce odhadla, že Boko Haram v letech 2013 až 2018 v severovýchodní Nigérii unesl 1 000 dětí. Mnoho dětí, zejména dívek, bylo použito pro sebevražedné útoky.

Open Doors vyzývá křesťany, aby se modlili za pastora Lawana a jeho rodinu.

Pokud jde o křesťanské pronásledování, Open Doors řadí Nigérii mezi 12. nejhorších zemí světa. Boko Haram je jednou z nejnásilnějších teroristických skupin na světě a způsobuje chaos v severovýchodní části Nigérie a v oblasti Čadského jezera. Za poslední desetiletí skupina zabila odhadem 35 000 civilistů a vysídlila další tisíce.

 

-red-  Datum: 22. ledna 2020  Foto:  Open Doors – pastor Andimi

 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář