Ohnivá debata v církvi o očkování způsobila, že „čarodějnictví“ se stalo nejhledanějším biblickým slovem

Když v roce 2020 pandemie poprvé udeřila, křesťané hledali v Písmu slova jako strach, útěcha a uzdravení. O rok později jejich zvyky při hledání biblických pasáží odrážejí pokračující problémy se šířením pandemie a ohnivé debaty kolem očkování.

Nejrychleji rostoucím hledaným výrazem za poslední rok na portály Bible Gateway bylo slovo „čarodějnictví“, které v porovnání s rokem 2020 narostlo o 193 procent.  Tím hlavním důvodem byly podle Christianity Today argumenty proti vakcíně na Covid-19.  

SOUVISEJÍCÍKardinál Duka uvedl, že pandemie a migrace způsobují chaos a vyzval k modlitbám za zdravotníky

„Nárůst vyhledávání slova čarodějnictví souvisí se zvýšeným zájmem o řecké slovo pharmakeia, které podle řecko-anglického slovníku Nového zákona znamená ‚používání léčiv pro jakýkoli účel; čarodějnictví, magie, čarování,“ napsal podle CT manažer portálu Bible Gateway Jonathan Peterson. 

Někteří křesťané tento termín použili, když tvrdili, že Písmo prorocky varuje před očkováním, protože sdílí kořen se slovem farmaceutika.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Peterson poznamenal, že pharmakeia je použita v Galatským 5,20, kde je uvedena mezi „skutky těla“, které Pavel nedoporučuje. V debatách o vakcíně křesťané spíše poukazují na její použití ve Zjevení 18,23, kde je slovo použito v pasáži proti Babylonu.

Podle Christianity Today se výraz pharmakeia měl tendenci objevovat mezi některými křesťany s cílem poukázat na proroctví o konci časů spolu s argumenty, že vakcína představuje znamení šelmy ze Zjevení.

SOUVISEJÍCÍDvě třetiny britských křesťanů se domnívá, že církev během pandemie selhala ve využívání moderní technologie

V článku zveřejněném na USA Today jedna křesťanka z hnutí Hebrew Roots citovala ze Zjevení 18,23 pharmakeiu jako důvod pro žádost o náboženskou výjimku z očkování v nemocnici v Kentucky, kde pracuje.

Populární křesťanský zpěvák Danny Gokey uvedl ve svém tweetu: „Zjevení také zdůrazňuje, jak bude celý svět oklamán Pharmakeia. Zdroj: Zjevení 13,17 a 18,23.“

Někteří američtí vůdci z charizmatického hnutí při pandemií odkazovali na „ducha pharmakie“, aby varovali před duchovními nebezpečím léčiv. Jiní tvrdili, že Pavel tento termín použil při kritice starověkých metod při potratech, které byly vyvolány pomocí léčivých lektvarů.

Tento termín se dostal do diskuse o velkých farmaceutických společnostech profitujících z očkování proti Covid-19, protože pasáž ze Zjevení odkazuje na důležitost „obchodníků“ z Babylonu.

Znalec Nového zákona a charismatický křesťan Craig Keener zavrhl argumenty, že by vakcína proti Covid-19 mohla představovat znamení šelmy, a poznamenal, že lékařské ošetření není doprovázeno požadavky na zřeknutí se Ježíše nebo uctívání falešného boha.

Bible Gateway zaznamenala v roce 2021 přibližně 3 miliony vyhledávání denně, zatímco populární biblická aplikace You Version dosáhla minulý měsíc celkem půl miliardy instalací. Nejoblíbenějším veršem roku byl Bible Gateway Jan 3,16 a Matouš 6,33 na You Version.

V několika zemích – Argentině, Ekvádoru, Francii, Guatemale, Itálii, Mexiku, Peru a Španělsku – byl nejoblíbenějším veršem Izajáš 41,10. 

Největší nárůst mezi mezinárodními čtenáři Bible zaznamenala společnost Gateway v jihovýchodní Evropě – v Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Srbsku a Makedonii. Počet čtenářů z Pákistánu se letos zdvojnásobil.

„Povzbuzuje nás, že i letos jsme viděli vysoký zájem lidí o Bibli, protože to znamená, že se lidé obracejí k Bohu k Písmu s touhou po odpovědi na své otázky,“ uvedl zakladatel You Version Bobby Gruenewald v tiskové zprávě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 30. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. V očkování není třeba hledat čarodějnictví, ale mimo jiné manipulaci s obyvateli a byznys na poli zdravotnictví.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář