Olomoucký Arcibiskupský palác zahajuje sezonu, nabídne v ní čtyři výstavy

Olomouc – Čtyři výstavy nabídne během nadcházející sezony svým návštěvníkům olomoucký Arcibiskupský palác. V historických reprezentativních sálech největší palácové budovy ve městě budou k vidění například výstavy o dokumentech StB proti arcibiskupu Josefu Matochovi, umělecké sbírky arcibiskupa Bedřicha Fürstenberga nebo snímky vytvořené současným pomocným biskupem Antonínem Baslerem. Palác se otevře v sobotu 1. dubna, kvůli rostoucím cenám museli jeho zástupci po několika letech zvednout vstupné, informoval ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Turistickou sezonu otevře výstava s názvem Arcibiskup Matocha: Přísně tajné, která se zaměří především na jedenáctileté období nezákonné internace arcibiskupa Josefa Karla Matochy v paláci v letech 1950 až 1961. Návštěvníky seznámí také s osudy Matochových nejbližších spolupracovníků a ilustruje na nich snahy komunistické moci zničit církev i její představitele. „Návštěvníci budou mít možnost nahlédnout do spisů, které si Státní bezpečnost vedla, a poodhalit metody, jaké používala. Dozví se také, jak probíhal každodenní život v paláci v době obsazení StB a prohlédnou si i dobové fotografie a osobní předměty, které mohl mít arcibiskup Matocha po dobu internace u sebe,“ uvedla Vendula Prostředníková z turistického centra paláce. Výstava bude otevřena 5. dubna.

SOUVISEJÍCÍ GASK od dubna zpřístupní jižní věž jezuitské koleje s opravenými zvony

Na hlavní část sezony bude v paláci otevřena další výstava představující zejména umělecký mecenát olomouckého arcibiskupa Bedřicha Fürstenberka u příležitosti 210 let od jeho narození a 130 let od úmrtí. K vidění zde budou mimo jiné textilie, obrazy a také zajímavé předměty z doby jeho funkčního období. „Třetí výstava pak bude zahájena na začátku září a lidé si při ní až do konce října budou moci prohlédnout snímky vytvořené současným pomocným olomouckým biskupem Antonínem Baslerem,“ doplnila Prostředníková. Na konci roku čekají návštěvníky paláce adventní prohlídky s výstavou betlémů.

Kvůli rostoucím cenám energií a dalších provozních nákladů museli zástupci olomouckého Arcibiskupského paláce po několika letech upravit vstupné: základní cena bude činit 180 korun, snížené vstupné pro děti, studenty a seniory 120 korun. V předchozích letech bylo vstupné 120 a 80 korun, doplnil pro ČTK Jiří Gračka. „I nadále platí, že zisk z turistického provozu se v plné výši investuje do údržby reprezentačních sálů a obnovy exponátů, které tak můžeme zachovat přístupné veřejnosti,“ doplnil vedoucí technické správy arcibiskupství Jan Váňa. Arcibiskupský palác je v dubnu a říjnu otevřen o víkendech i o svátcích, od května do září denně kromě pondělí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – arcibiskupský palác

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář