Open Doors : V Číně je pronásledováno 50 milionů křesťanů

Peking – Podle informací organizace Open Doors zažívá v Číně padesát milionů křesťanů pronásledování v důsledku prosazování nového nařízení o náboženství z března 2018.

Organizace řadí Čínu na 27. místo v žebříčku zemí, kde pronásledují křesťany. Oproti minulému roku se posunula o 16 míst.

Čínská vláda pronásleduje křesťany a jiné náboženské menšiny, zaměřuje se na snížení vlivu náboženství – a naopak klade důraz na loajalitu vůči ideologii prezidenta. Existují plány na „kontextualizaci“ Bible, aby se více přizpůsobila čínské kultuře. Některým sborům bylo nakázáno, aby čínská vlajka byla vyvěšena nad kříž a před bohoslužbami byla zpívána národní hymna, informuje Christian Today.

 

Představitelka Open Doors Zoe Smithová uvedla: „Zvýšení pronásledování náboženských skupin v Číně – zejména křesťanů a ujgurských muslimů – je znepokojující. Současné klima v zemi je tak hrozné, že někteří starší čínští pastoři sdíleli s Open Doors svou obavu, že pronásledování v Číně bude brzy srovnatelné s pronásledováním pod vedením Mao Ce-tunga,“ uvádí Christian Today,

Důsledky pronásledování nesou zejména vlivné sbory v provinciích Henan a Žejiang, kde existují velké sítě domácích sborů.

Společnost Open Doors dostala zprávy z Číny, že majitelé nemovitostí pod tlakem místních úřadů s církvemi ukončují smlouvy o nájmu. Některým osobám se ukládá pokuta za zneužívání drobných přestupků, jako je nedostatečné vybavení protipožární ochranou. Existují přísné pokyny pro kříže vyvěšené na kostelích. Mnoho místních úřadů v minulosti nad nedodržením těchto předpisů zavřelo oči, ale nyní je tvrdě vynucuje.

Orgány zvýšily tlak na duchovní, což způsobilo, že jejich služba se stala obtížnější. Mnozí se obávají vlivu, jaký bude mít pronásledování na věřící. Některé sbory byly uzavřeny, jejich bible a křesťanský materiál zabaven.

K zastavení růstu nové generace křesťanů jsou zakazovány nedělní školy pro děti a mládežnické skupiny či tábory. Mnoho sborů těmto novým předpisům vzdoruje, zatímco jiné jsou opatrné. Jiní se stále setkávají, ale rozdělili se na několik menších skupinek.

Čínští křesťané se obávají, že zákony mohou být stále zpřísňovány nebo že jejich prosazování může být přísnější.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn- Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář